Kryteria STT
ZASADY KWALIFIKACJI I REALIZACJI WYJAZDÓW PRACOWNIKÓW UCZELNI W CELACH SZKOLENIOWYCH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+
Informacje ogólne:
- Program Erasmus+ oferuje pracownikom uczelni możliwość wyjazdu do zagranicznych uczelni/instytucji partnerskich w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji, oraz udziału w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje związane z charakterem pracy wykonywanej w uczelni macierzystej.
- Organizacją przyjmującą musi być instytucja szkolnictwa wyższego posiadająca Kartę Erasmus+ dla szkolnictwa wyższego (ECHE – Erasmus Charter for Higher Education) lub każda publiczna lub prywatna organizacja prowadząca działalność na rynku pracy ustanowiona w kraju uczestniczącym w programie.
- Zaleca się, aby pomiędzy instytucją przyjmującą i PANS w Ciechanowie była podpisana umowa (Inter-institutional Agreement) obejmująca wyjazdy typu STT.
- Pracownik musi prowadzić swoje działanie w zakresie mobilności w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ innym niż Polska i kraj jego zamieszkania.
- Pobyt pracownika w instytucji partnerskiej musi być rozpoczęty i zakończony w okresie pomiędzy 1 czerwca danego roku a 30 września roku kolejnego.
- Pobyt pracownika na wyjeździe typu szkoleniowego może trwać od 2 dni do 2 miesięcy, z wyłączeniem czasu podróży.
- Stypendium otrzymane przez pracownika jest przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w instytucji partnerskiej.
Stypendium nie musi pokrywać pełnych kosztów związanych z pobytem w instytucji partnerskiej. Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie poza środkami programu Erasmus+. - Dopuszcza się mobilność kadry w ramach programu Erasmus+ bez dofinansowania.
- Dla każdego pracownika zakwalifikowanego na wyjazd w programie Erasmus+ zostanie sporządzona pisemna umowa. Przekazanie stypendium pracownikowi może nastąpić tylko pod warunkiem zaakceptowania przez niego wszystkich warunków umowy.
Kryteria formalne:
Pracownik ubiegający się o wyjazd w celu szkoleniowym w ramach programu Erasmus+ musi spełniać następujące kryteria formalne:
- Może mieć obywatelstwo jakiegokolwiek kraju lub status bezpaństwowca.
- Musi posiadać status pracownika PANS w Ciechanowie.
- Musi posiadać znajomość języka angielskiego lub języka obcego w stopniu umożliwiającym odbycie szkolenia w zagranicznej instytucji partnerskiej.
Kryteria kwalifikacji pracownika na wyjazd:
W postępowaniu kwalifikacyjnym będą brane pod uwagę:
- jakość programu szkolenia (Staff Mobility Agreement for Training), który określa: zakładane cele i oczekiwane rezultaty realizowanego szkolenia, oraz harmonogram pracy i zadania pracownika,
- kompetencje językowe pracownika,
- działalność na rzecz programu Erasmus+ na Uczelni,
- wpływ wyjazdu na rozwój własny pracownika,
- korzyści z wyjazdu dla Uczelni,
- pierwszeństwo przy kwalifikacji na wyjazdy pracowników spełniających w równym stopniu kryteria jakościowe będą miały osoby wyjeżdżające po raz pierwszy,
- kandydatury osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę będą traktowane preferencyjnie.
Wymagane dokumenty:
Dokumenty należy składać w pokoju 215 w Budynku Rektoratu.
I Dokumenty przedstawiane Komisji Kwalifikacyjnej:
- "Porozumienie o programie szkolenia" (Staff Mobility Agreement for Training), zaakceptowane przez Dziekana lub Prodziekana Wydziału, albo bezpośredniego przełożonego pracownika i uzgodnione z instytucją przyjmującą.
- Formularz zgłoszeniowy.
- Certyfikaty, dyplomy itp. potwierdzające znajomość języków obcych.
- Opis działalności na rzecz programu Erasmus+ na Uczelni.
- Inne potwierdzenia zgodnie z kryteriami kwalifikacji.
II Dokumenty konieczne przed wyjazdem:
- "Porozumienie o programie szkolenia" (Staff Mobility Agreement for Training) potwierdzone przez instytucję przyjmującą.
- Zgłoszenie wyjazdu zagranicznego.
- Umowa.
- Oświadczenie dotyczące wypłaty stypendium w przypadku przekazu na konto.
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystawiona przez NFZ.
- Obowiązkowo ubezpieczenie na okres pobytu na praktyce obejmujące:
- ubezpieczenie na czas podróży (obejmujące ewentualnie uszkodzenie lub zagubienie bagażu),
- odpowiedzialność cywilną, NNW
- wypadek i ciężką chorobę (w tym stałą lub czasową niezdolność do pracy),
- śmierć (w tym sprowadzenie zwłok z zagranicy).
III Dokumenty konieczne po przyjeździe:
- Zaświadczenie z instytucji przyjmującej o okresie pobytu, charakterze odbytego szkolenia i zrealizowaniu celu wyjazdu. Dokumenty te powinny być wystawione na papierze firmowym z pieczątką i podpisem osoby upoważnionej z instytucji przyjmującej.
- Wypełnienie online ankiety o pobycie na stypendium programu Erasmus+ (mail z linkiem do ankiety będzie wysyłana na adres mailowy pracownika bezpośrednio po zakończeniu mobilności).
Komisja Kwalifikacyjna
W skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzą następujące osoby:
- Prorektor PANS w Ciechanowie, lub upoważniona przez niego osoba (Przewodniczący Komisji).
- Dziekan lub Prodziekan Wydziału, albo bezpośredni przełożony pracownika.
Kwalifikacje na wyjazd przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna na podstawie przedstawionych dokumentów wyrażając swoją opinię i dając zgodę lub odmowę na wyjazd. (liczba stypendiów wynika z ilości środków przyznanych uczelni na dany rok w programie Erasmus+ w kategorii STT).
Odwołanie od decyzji:
Osobom nie zakwalifikowanym na wyjazd przysługuje możliwość odwołania się od tej decyzji w formie pisemnej. Odwołanie nauczyciel składa na ręce J.M. Rektora PANS w Ciechanowie.