Współpraca

Po raz kolejny współpraca, która jest możliwa dzięki programowi Erasmus+ przynosi konkretne efekty. W poniedziałek 14 października 2024 r. na słoweńskim Uniwersytecie Novo mesto rozpoczął się intensywny kurs "Dostęp do zintegrowanej opieki domowej dla osób starszych: interdyscyplinarne poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań".

Uczestniczą w nim również nasi studenci, którzy wyjechali do Słowenii w ramach programu Erasmus+ finansowanemu ze środków Unii Europejskiej. Studenci uczestniczą w mieszanym kursie intensywnym (Blended Intensive Course), co oznacza, że zajęcia częściowo odbywają się w Słowenii, częściowo są przeprowadzane zdalnie. W sumie w kursie bierze udział 24 studentów, w tym pięcioro z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Są to studenci i studentki pielęgniarstwa oraz informatyki.

Poniedziałek rozpoczął się od wprowadzenia Prorektor prof. dr hab. Karmen Erjavec, która przedstawiła cele i plan zajęć na cały tydzień. Przez kolejne dni 24 studentów z Finlandii, Polski, Chorwacji i Słowenii będzie szukać nowych pomysłów na poprawę opieki domowej nad seniorami.

Przed południem odbył się wykład prowadzony przez doc. dr Vesnę Zupančič, która omówiła najważniejsze zasady zintegrowanej opieki nad osobami starszymi. Uczestnicy dowiedzieli się, jak ważne jest współdziałanie różnych specjalistów, by zapewnić lepszą jakość opieki w domu.

Kolejny wykład poprowadziła doc. dr Ljiljana Lesković, prof. Nevenka Kregar Velikonja, która szczegółowo przedstawiła zagadnienia związane z opieką zdrowotną nad seniorami. Skupiła się głównie na problemie chorób przewlekłych, większej podatności osób starszych na zagrożenia i na dostosowywaniu opieki do ich indywidualnych potrzeb.

Kolejna część dnia przebiegała już na wspólnych warsztatach, na których uczestnicy omawiali główne wyzwania związane z opieką domową nad starszymi osobami. Studenci zaczęli też identyfikować konkretne problemy i badać możliwe rozwiązania, którymi będą się zajmować przez resztę kursu.

Jak twierdzą studenci i organizatorzy, pierwszy dzień kursu zakończył się sukcesem, kładąc fundamenty pod współpracę między różnymi dziedzinami i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy jakości opieki domowej dla seniorów.

Blended Intensive Programme – Nowoczesny Model Edukacji

Blended Intensive Programme (BIP) to innowacyjna forma kształcenia, łącząca tradycyjne zajęcia stacjonarne z nauką online. Tego rodzaju kursy finansowane są przez Unię Europejską i umożliwiają studentom rozwijanie umiejętności praktycznych w środowisku międzynarodowym, jednocześnie umożliwiając korzystanie z nowoczesnych narzędzi e-learningowych. Program w Novo mesto łączy interdyscyplinarną współpracę, gdzie studenci z różnych dziedzin – pielęgniarstwa i informatyki – wspólnie opracowują rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej.

Współpraca Międzydyscyplinarna: Pielęgniarstwo i Informatyka

Jednym z najważniejszych elementów kursu jest współpraca studentów pielęgniarstwa i informatyki. Dzięki tej interdyscyplinarnej kooperacji studenci mają okazję poszukiwać innowacyjnych rozwiązań, które łączą wiedzę medyczną z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Studenci pielęgniarstwa wnoszą praktyczną wiedzę na temat opieki nad pacjentami, ich potrzeb i wyzwań, z jakimi się mierzą, natomiast studenci informatyki mają za zadanie zaprojektować technologiczne narzędzia, które mogłyby usprawnić i zautomatyzować opiekę domową.

Program Zajęć i Efekty

Podczas pięciodniowego kursu studenci uczestniczą w wykładach, warsztatach oraz zajęciach praktycznych. Program obejmuje również grupowe projekty, podczas których studenci będą opracowywać koncepcje innowacyjnych rozwiązań technologicznych wspierających opiekę nad osobami starszymi. Zajęcia mają na celu nie tylko poszerzenie wiedzy w zakresie opieki i technologii, ale także rozwijanie umiejętności komunikacji i pracy w zespole.

Efektem tego kursu będzie nie tylko wzbogacenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także opracowanie realnych prototypów i koncepcji, które mogą zostać wdrożone w praktyce. Współpraca między pielęgniarkami a informatykami może doprowadzić do stworzenia aplikacji mobilnych, inteligentnych urządzeń czy systemów monitorujących, które w przyszłości mogą stać się kluczowymi elementami zintegrowanej opieki domowej.

W dobie szybkiego rozwoju technologii i zmian demograficznych, interdyscyplinarna współpraca staje się kluczem do skutecznego rozwiązywania wyzwań społecznych. Program w Novo mesto jest doskonałym przykładem jak uniwersytety mogą wspierać innowacyjność i przygotowywać studentów do wyzwań przyszłości. Dzięki połączeniu medycyny i informatyki możliwe jest tworzenie rozwiązań, które poprawią jakość życia osób starszych, jednocześnie odciążając system opieki zdrowotnej.

Blended Intensive Programme to nie tylko szansa na zdobycie nowej wiedzy, ale także okazja do międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń. Studenci, którzy uczestniczą w kursie, mają unikalną możliwość wpływania na przyszłość opieki nad seniorami, a ich praca może przynieść realne korzyści społeczne w nadchodzących latach.