Studenci Elektroniki odwiedzili LACROIX Electronics w Kwidzyniu
W środę 20 listopada studenci Elektroniki i Telekomunikacji w ramach wizyty studyjnej odwiedzili wiodącego producenta elektroniki masowej. Firma LACROIX Electronics z siedzibą w Kwidzyniu specjalizująca się w tworzeniu, integracji i rozwijaniu zespołów i podzespołów elektronicznych przyjęła delegację z mławskiego Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych bardzo życzliwie.
LACROIX Electronics jest częścią francuskiej Grupy LACROIX, ale działa jako spółka zarejestrowana w Polsce. Tu płaci podatki, a jednocześnie czynnie angażuje się w rozwój otoczenia oraz całego regionu. Studentom Elektroniki i Telekomunikacji z Mławy zaproponowano zwiedzanie hal produkcyjnych. Przedstawiciel firmy przekazał przyszłym elektronikom cenną wiedzę dotyczącą procesów prowadzonych zarówno w obszarze produkcji automatycznej jak i manualnej. Dodatkiem do wizyty był krótki warsztat z podstaw LEAN, podczas którego studenci wykazali się sporą wiedzą i pomysłowością. Mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie będzie początkiem długiej i owocnej współpracy.
Sukces studentów Elektroniki i Telekomunikacji na EIFtronic 2019 w Wilnie
Adrian Lewandowski, Adam Grądzki i Kamil Kaszuba- studenci Elektroniki i Telekomunikacji zajęli II miejsce w konkursie, którego organizatorem jest Wydział Elektroniki i Informatyki Wileńskiego Kolegium Technicznego w Wilnie. Opiekun studentów Rafał Kostka zaznacza, że niewiele brakowało, by studenci Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie znaleźli się na najwyższym podium.
To już tradycja, że wiosną każdego roku studenci Elektroniki i Telekomunikacji biorą udział w konkursie ElFtronic. Na Litwę pojechało trzech studentów: Adrian Lewandowski, Adam Grądzki i Kamil Kaszuba, którzy reprezentowali nasz wydział po raz drugi. W 2018 roku studentom nie dopisało szczęście i z Litwy wrócili z piątym miejscem. W tym roku zdobyli zasłużone drugie miejsce ustępując tylko studentom z Łotwy, a pokonując sześć innych drużyn. Ponadto Adrian Lewandowski i Adam Grądzki zostali najlepszymi zawodnikami w swoich konkurencjach. Adam Grądzki okazał się bezkonkurencyjny w pomiarach elektronicznych, a Adrian Lewandowski nie miał sobie równych w lutowaniu układów elektronicznych. Zgodnie z zasadami konkursu studenci walczyli o punkty rozwiązując zadania teoretyczne i praktyczne.
Tegoroczna rywalizacja była wyjątkowo zacięta, również poziom konkursu był bardzo wysoki. O sukcesie decydowały ułamki punktów. Rafał Kostka, opiekun studentów podczas konkursu zaznacza, że niewiele brakowało, by studenci Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie znaleźli się na podium.
W elektronicznych zmaganiach na Litwie oprócz drużyny z Polski wzięły udział zespoły m.in. z Gruzji, Białorusi, Łotwy i Litwy.
Studenci elektroniki na XI Międzynarodowych Zawodach Robotów Sumo Challenge 2018
Ta największa tego typu impreza w Polsce z roku na rok przyciąga coraz więcej entuzjastów najnowszych technologii zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Tym razem na zawody zgłoszonych zostało blisko 230 robotów oraz 30 dronów. To wyjątkowe wydarzenia dobyło się w dniach 17-18 listopada w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej.
Tym razem studenci Elektroniki i Telekomunikacji na zawodach uczestniczyli jako widzowie. Nie wykluczone jednak, że w przyszłym roku wystartują w międzynarodowej rywalizacji.
- Być może weźmiemy udział w jednej z prostszych konkurencji. Wymagać to będzie nie tylko ogromnej pomysłowości, ale też sporo pracy i pewnych środków finansowych, ale myślę, że w przyszłym roku zadebiutujemy ze swoim robotem- mówi Marek Próchniak, opiekun koła naukowego Elektronik działającego przy Zamiejscowym Wydziale Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie.
Tegoroczny pierwszy dzień zawodów przebiegał w formule znanej z poprzednich edycji. Roboty rywalizowały w kilkunastu konkurencjach:
ABB SUMO – zadaniem sumo robotów jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Zmagania odbywają się w kilku klasach różniących się rozmiarami i wagą - od dużych, silnych robotów w klasie Mega, po maleńkie roboty Nano, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek.
TME LINE FOLLOWER – jest to Formuła 1 w świecie robotów. Wygrywa ten, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę.
MICROMOUSE – celem robota (tzw. myszy) w tej kategorii jest znalezienie możliwie najszybszej lub najkrótszej drogi w labiryncie.
HUMANOID SPRINT – kategoria dla robotów kroczących. Z racji skomplikowanej konstrukcji mechanicznej zmagania te uchodzą za jedne z najtrudniejszych w świecie robotów.
FREESTYLE – brać w niej udział może każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. Roboty oceniane są przez jury i publiczność - celem jest wzbudzenie zainteresowania ciekawym pomysłem na robota.
BEAR RESCUE – zadanie polega na zlokalizowaniu w prostym labiryncie małego misia-maskotki i przetransportowaniu go w bezpieczne miejsce.
ROBORACE – Line follower jest dla Ciebie zbyt monotonny? A co jeśli zmierzysz się w prawdziwym wyścigu, w którym wszystkie chwyty są dozwolone, a na raz ściga się kilka robotów?
KETCHUP HOUSE – dwa roboty szukają w prostym labiryncie puszek z ketchupem.
Poza samymi zawodami odbyły się konkursy dla widzów, warsztaty w budowaniu robotów dla dzieci, a także sprawdzenie swoich sił w symulatorach dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Drugiego dnia rywalizowały drony.
Studenci Elektroniki i Telekomunikacji na EIFtronic 2018 w Wilnie
Już po raz kolejny studenci Elektroniki i Telekomunikacji wzięli udział w konkursie ElFtronic, którego organizatorem jest Wydział Elektroniki i Informatyki Wileńskiego Kolegium Technicznego. Trzyosobowa drużyna: Kamil Kaszuba, Adam Grądzki oraz Adrian Lewandowski (uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Mławie) zajęła 5 miejsce.
Tegoroczna rywalizacja była wyjątkowo zacięta, również poziom konkursu był bardzo wysoki. O sukcesie decydowały ułamki punktów. Opiekun studentów mgr inż. Marek Próchniak, który przygotowywał naszą młodzież do konkursu zaznacza, że niewiele brakowało, by studenci Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie znaleźli się na podium.
- W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce, ale i teraz mieliśmy realne szanse na powtórkę sukcesu. Niestety zabrakło szczęścia. Trzeba także dodać, że w tym roku konkurencja była silniejsza - mówi wykładowca PWSZ w Mławie mgr inż. Marek Próchniak.
W elektronicznych zmaganiach na Litwie oprócz drużyny z Polski wzięły udział zespoły z Białorusi, Łotwy i Litwy.
Wyłoniliśmy najlepszych matematyków!
12 kwietnia Zamiejscowy Wydział Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie gościł najlepszych matematyków ze szkół ponadgimnazjalnych Północnego Mazowsza i powiatu nidzickiego. Młodzież zmierzyła się w konkursie matematycznym "ELMAT". Poziom był bardzo wysoki.
Spośród 70 osób, które wzięły udział w pierwszym - internetowym etapie konkursu wyłoniono 29 najlepszych. To właśnie oni 12 kwietnia rywalizowali o podium. Uczniowie mieli do rozwiązania 5 trudnych zadań.
- Poziom konkursu można określić na czwórkę z plusem, a to świadczy o dużych umiejętnościach uczestników- mówi mgr Ewa Król, nauczyciel akademicki, współorganizator konkursu.
Najlepszym z najlepszych okazał się Krzysztof Wojciechowski z I Liceum ogólnokształcącego w Mławie. Drugie miejsce zajął Jakub Wysocki- reprezentant Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu.Na podium zmieściła się także Alicja Szerszyńska także z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Ciechanowie.
W programie konkursu było także zwiedzanie wydziału i poznanie oferty edukacyjnej uczelni, a także wykład prof. dr. hab. inż. Wojciecha Kornety dotyczący zastosowaniu matematyki we współczesnej nauce. Ogromną atrakcją było spotkanie z ppłk.Zdzisławem Smardzewskim, wykładowcą na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, który przybliżył uczniom tematykę kryminologii. Młodzież miała okazję zobaczyć technikę zbierania odcisków palców, czy sposoby tworzenia portretów pamięciowych.
EIFtronic 2017