Zamiejscowy Wydział Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie PWSZ w Ciechanowie oferuje kształcenie na dwóch kierunkach:
Elektronika i Telekomunikacja
Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Aby dowiedzieć się więcej na temat kierunku Elektronika i Telekomunikacja kliknij tutaj
Aby dowiedzieć się więcej na temat kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne kliknij tutaj
Aby dowiedzieć się więcej na temat warunków rekrutacji na studia w PWSZ w Ciechanowie kliknij tutaj
KIERUNEK ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA
DLACZEGO ELEKTRONIKA
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja umożliwiają zdobycie tytułu inżyniera w najszybciej rozwijających się dziedzinach techniki – elektronice i telekomunikacji. Gwałtowny i ciągły rozwój mikroelektroniki skutkujący wprowadzaniem elektroniki do wszystkich dziedzin życia gwarantuje ciągły popyt na inżynierów- elektroników na rynku pracy. Obserwując los dotychczasowych absolwentów tego kierunku można stwierdzić, że zdecydowana większość z nich znalazła miejsce pracy zgodne z wykształceniem na lokalnym lub ogólnopolskim rynku pracy. Są oni pracownikami światowych koncernów elektronicznych mających swoje siedziby w Polsce – takich jak LG Electronics czy Samsung, firm telekomunikacyjnych takich jak Orange, zakładów produkcyjnych jak Henkel, zaspakajają wreszcie potrzeby lokalnego rynku pracy będąc projektantami światłowodowych linii transmisyjnych czy współpracując z firmami energetycznymi czy transportowymi.
Wybór kierunku Elektronika i Telekomunikacja to:
- gwarancja zdobycia ciekawej i satysfakcjonującej pracy na lokalnym, ogólnopolskim i europejskim rynku pracy
Analiza rynku pracy i prognozy na najbliższe lata pokazują, że inżynierowie elektroniki nie będą mieli kłopotów z zatrudnieniem. Jeszcze przez wiele lat Polska będzie wyrównywać poziom technicznego rozwoju społeczeństwa do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Rozwijane będą sieci teleinformatyczne, dzięki którym nasze życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Ich rozwój pozwoli na upowszechnienie gospodarki elektronicznej, edukacji na odległość, administracji elektronicznej czy mediów elektronicznych. Jednocześnie każdy będzie wykorzystywał coraz więcej urządzeń elektronicznych – w domu, miejscu pracy, samochodzie, sklepie, szkole, banku i urzędzie. Będziemy posługiwali się coraz nowszymi gadżetami elektronicznymi, które oprócz możliwości komunikowania się w każdym miejscu i o każdej porze będą monitorować nasze położenie, stan zdrowia, umożliwiać sterowanie urządzeniami domowymi na odległość czy zapewniać nam rozrywkę. Stąd pewność, że przez najbliższe kilkadziesiąt lat pracy dla inżyniera elektronika nie zabraknie.
- osiągnięcie dobrych zarobków – elektronicy należą do grupy najlepiej płatnych pracowników technicznych
Prowadzone badania wskazują, że grupa zawodowa elektroników zajmuje czołowe miejsce pośród wszystkich technicznych grup zawodowych. Według raportu firmy Sedlak & Sedlak z 2015 roku grupa zawodowa elektronika i automatyka z medianą zarobków 5900 zł plasuje się na drugim miejscu wśród absolwentów różnych kierunków studiów. Tendencja ta utrzymuje się już od bardzo wielu lat i nie widać, aby w najbliższych latach nastąpiły na rynku jakieś znaczące zmiany.
- możliwość aktywnego uczestnictwa w najszybciej rozwijającej się dziedzinie techniki
inżynierowie elektronicy mają możliwość uczestniczenia w procesie konstruowania i wytwarzania produktów, które potrafią wpływać na styl życia każdego człowieka jak i całych społeczeństw, umożliwiają dostęp do wiedzy, dzieł kultury i sztuki, chronią nas i nasz dobytek, przyczyniają się do rozwoju cywilizacji ludzkiej.
- możliwość dalszego rozwoju naukowego i zawodowego
uzyskanie stopnia inżyniera umożliwia dalszy rozwój w wybranej dziedzinie poprzez możliwość kontynuowania studiów magisterskich ( 2 stopnia ) w dowolnie wybranym ośrodku akademickim, uczestnictwo w specjalistycznych studiach podyplomowych i kursach specjalistycznych. Absolwentom kierunku, którzy po studiach zdecydowali się na własną działalność gospodarczą, tytuł inżyniera pomoże w staraniach o uzyskanie funduszy pomocowych na realizację własnych projektów i rozwój działalności.
CZEGO UCZYMY
Ponieważ jesteśmy uczelnią ZAWODOWĄ, więc kształcimy PRAKTYCZNIE co znaczy, że:
- większość zajęć ma charakter zajęć praktycznych – ćwiczeń laboratoryjnych, zajęć projektowych i warsztatowych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli mających za dorobek zdobyty w zakładach przemysłowych, biurach projektowych, instytutach badawczo – wdrożeniowych lub firmach elektronicznych, którzy mają na co dzień styczność z najnowszymi technologiami, podzespołami i
- studenci mają rozszerzony program praktyk zawodowych prowadzonych w zakładach branży elektronicznej i telekomunikacyjnej -
- prace dyplomowe mają charakter konkretnego zadania inżynierskiego – zaprojektowanie i wykonanie urządzenia elektronicznego, sieci teleinformatycznej dla konkretnego odbiorcy czy stworzenie aplikacji mobilnej lub internetowej
- studenci mają możliwość tworzenia własnych projektów w ramach działających kół naukowych
W trakcie studiów studenci poznają:
- zasadę działania i właściwości elementów elektronicznych
- podstawowe analogowe i cyfrowe układy elektroniczne
- technologie wytwarzania stosowane w przemyśle elektronicznym
- podstawy transmisji sygnałów w sieciach przewodowych, światłowodowych i bezprzewodowych
- zasadę pracy sieci teleinformatycznych
- podstawy programowania systemów mikroprocesorowych
- systemy wspomagania komputerowego prac inżynierskich
- zasady konstruowania i montażu urządzeń elektronicznych
Szczegółowy program studiów można znaleźć TUTAJ
A CO PO STUDIACH
Po ukończeniu studiów absolwenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja mają do wyboru następujące ścieżki kariery zawodowej:
- podjęcie pracy zawodowej zgodnej z kierunkiem kształcenia
- podjęcie kierunkowych studiów uzupełniających drugiego stopnia (magisterskich) - trwają one zazwyczaj 3 semestry i są prowadzone przez większość dużych ośrodków akademickich.
Nasza uczelnia podpisała z wieloma dużymi uczelniami porozumienia w tej sprawie – np. z Politechniką Warszawską, której Rektor gościł w 2014 roku na naszym Wydziale i z aprobatą wyrażał się o funkcjonujących laboratoriach specjalistycznych.
Ponad 90 % absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja znalazło pracę zgodną z kierunkiem kształcenia – zarówno w zakładach naszego regionu (a przede wszystkim LG Electronics Mława) jak i w całej Polsce.
PRACA PO STUDIACH
W trakcie studiów studenci mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:
- teleinformatyka
- techniki multimedialne
Absolwenci specjalności TELEINFORMATYKA mogą pracować we wszystkich firmach związanych z branżą telekomunikacyjną jako konstruktorzy, projektanci oprogramowania, kierownicy produkcji, projektanci i administratorzy sieci teleinformatycznych w zakładach produkcyjnych, biurach projektowych, u operatorów sieci komórkowych, w firmach montażowych infrastruktury teleinformatycznej czy w firmach regionalnych operatorów internetowych.
Absolwenci specjalności TECHNIKI MULTIMEDIALNE powinni znaleźć zatrudnienie jako programiści aplikacji internetowych i specjaliści od sprzętu audiowizyjnego w agencjach i firmach medialnych, reklamowych, studiach radiowo–telewizyjnych, redakcjach elektronicznych środków komunikacji społecznej, instytucjach kultury i oświaty.
Zarazem zdobyte w trakcie studiów umiejętności pozwalają absolwentom na podjęcie innej pracy związanej z elektroniką – np. zakładach produkcyjnych branży elektronicznej do nadzoru procesu produkcyjnego, w serwisie specjalistycznych urządzeń elektronicznych (np. kontrolno–pomiarowych, diagnostycznych urządzeń medycznych), elektroniki samochodowej czy wreszcie w zakładach związanych z szeroko rozumianą branżą informatyczną – od firm komputerowych po firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą oprogramowania.
W podjęciu pracy przez absolwentów kierunku Elektronika i Telekomunikacja pomaga znakomita współpraca uczelni z zakładami LG Electronics Mława, której przejawami są częste kontakty władz uczelni i zarządu LG , wykłady prowadzone przez pracowników LG dla studentów, wizyty studentów w zakładach i możliwość realizacji praktyk zawodowych. Bardzo wielu studentów podejmuje pracę wakacyjną w zakładach LG w trakcie studiów, dzięki czemu zdobywają doświadczenia, przydatne w dalszej karierze zawodowej.
BAZA DYDAKTYCZNA
Zamiejscowy Wydział Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych mieści się w obiekcie przy ulicy Warszawskiej w Mławie. Zajęcia prowadzone są w salach wykładowych, ćwiczeniowych, laboratoryjnych i warsztatowych. W całym budynku studenci mają nieograniczony dostęp do bezprzewodowego Internetu. Sale wykładowe wyposażone są w pomoce audiowizualne, pozwalające na wzbogacenie zajęć o treści multimedialne. W budynku wydziału mieści się także biblioteka wydziałowa oraz bar serwujący dania obiadowe. Ponadto do dyspozycji studentów pozostaje sala treningowa do zajęć kulturystycznych i laboratorium dla koła fotograficznego.
Budynek został wybudowany w ramach projektów unijnych i jest przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Obok budynku znajduje się bezpłatny parking dla pojazdów jedno- i dwuśladowych.
KADRA DYDAKTYCZNA
Bardzo ważnym elementem kształcenia jest kadra dydaktyczna. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja tworzą ją wybitni pracownicy naukowi z dużych ośrodków akademickich takich jak Warszawa czy Bydgoszcz jak i osoby o bardzo dużym dorobku praktycznym – pracownicy firm elektronicznych i telekomunikacyjnych, instytutów badawczo – rozwojowych i firm projektowych.
Szczegółowe biografie pracowników dydaktycznych kierunku Elektronika i Telekomunikacja znajdziesz TUTAJ
WYMIANA MIĘDZYNARODOWA
Studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja mogą w trakcie studiów uczestniczyć w programie wymiany międzynarodowej ERASMUS + w dwóch formach :
Wyjazdów do zagranicznych ośrodków akademickich na studia jeden lub dwa semestry studiów. W trakcie wyjazdów realizują uzgodniony program studiów, przy czym zajęcia odbyte na zagranicznej uczelni zaliczane są do programu studiów odbywanych w Polsce. Z tej formy wymiany międzynarodowej każdego roku korzysta przeciętnie dwóch studentów kierunku, a najczęściej wybieraną uczelnią jest Uniwersytet im Asena Zlatarova w Burgas ( Bułgaria ) lub Techniczne Kolegium w Mariampolu na Litwie.
Wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe do firm i przedsiębiorstw elektronicznych. Tutaj najchętniej studenci wybierają praktyki w firmach słowackich i litewskich w Żylinie i Wilnie. Praktyka zawodowa odbyta za granicą zalicza obowiązkową praktykę zawodową przewidzianą programem studiów.
Koszty pobytu za granicą student pokrywa z przyznanego stypendium rzędu kilkuset euro na każdy miesiąc pobytu.
KOŁA NAUKOWE
Oprócz zajęć objętych planem kształcenia studenci mogą realizować swoje własne pasje i projekty w ramach kół naukowych. Koła na swoją działalność mają w każdym roku przyznane środki finansowe, z których pokrywane są koszty zakupu niezbędnych elementów elektronicznych i podzespołów, wyjazdów na wystawy i specjalistyczne konferencje lub wyjazdy studialne w czasie przerwy międzysemestralnej. Efekty działalności kół naukowych prezentowane są na corocznej konferencji wszystkich kół naukowych działających na uczelni.
Studenci aktywni fizycznie mogą brać udział w zajęciach istniejących na uczelni kół sportowych oraz uczestniczyć w organizowanych przez uczelnię zawodach sportowych.
POMOC STYPENDIALNA
Studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja mają zagwarantowany dostęp do wszystkich rodzajów pomocy materialnej, istniejących na uczelni – stypendiów socjalnych i naukowych, jednorazowych zapomóg i dodatków rehabilitacyjnych.
Stypendia socjalne przyznawane są wszystkim studentom o niskim dochodzie przypadającym na członka rodziny. Stypendia naukowe przyznawane są studentom o najlepszych wynikach w nauce lub wykazujących się dużą aktywnością społeczną. Jednorazowe dodatki i zapomogi przyznawane są studentom dotkniętych niekorzystnym zdarzeniem losowym.
Aby zapoznać się ze szczegółami przyznawania pomocy stypendialnej kliknij TUTAJ.
NAUKA TO NIE WSZYSTKO
Wszyscy studenci kierunku Elektronika i Telekomunikacja mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich imprezach ogólnouczelnianych takich jak organizowane jesienią każdego roku dla nowoprzyjętych studentów Otrzęsiny a dla wszystkich studentów Juwenalia, wybory Miss i Mistera Uczelni oraz bale noworoczne i karnawałowe.
Studenci kierunku organizują we własnym gronie imprezy turystyczne, sportowe i krajoznawcze, w których często uczestniczy także kadra nauczycielska wydziału.
Studenci naszego wydziału mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach z wybitnymi przedstawicielami nauki, polityki, kultury i władz szczebla lokalnego i ogólnopolskiego.