Edytuj nagłówek
Wydział Nauk Technicznych i Społecznych

DSC09908

W dniach 6 i 9 grudnia 2022 z inicjatywy Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych filia w Mławie przeprowadzono warsztaty badawczo-problemowe z Taktyki i technik interwencji, w których udział wzięli żołnierze OT 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, funkcjonariusze Policji z Komend Powiatowych Policji z Ciechanowa, Mławy, Sierpca, Płońska i Przasnysza, strażnicy miejscy i  gminni z Mławy i Wiśniewa oraz studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Warsztaty zostały zorganizowane przez zespół badawczy w składzie dr Sławomir Gromadzki - kierownik projektu, dr Rafał Panfil i insp. mgr Grzegorz Grabowski w ramach projektu Taktyka i techniki interwencji w warunkach kryzysu i zagrożeń hybrydowych na wschodniej granicy RP- badania wstępne / przygotowawcze Nr PNW.611.15.2022.

Warsztaty obejmowały m. in.:

  • stosowanie środków przymusu bezpośredniego w warunkach zagrożeń hybrydowych,
  • techniki walki w bliskim kontakcie,
  • posługiwanie się bronią w sytuacjach zagrożenia,
  • wybrane elementy taktyki współdziałania w patrolu,
  • podstawy obrony przed nożem i innymi niebezpiecznymi przedmiotami w walce w bliskim kontakcie,
  • podstawy walki z kilkoma przeciwnikami.

Warsztaty prowadzili wybitni instruktorzy w tym: mjr w st. spocz. Ryszard Król, wykładowca WAT, prezes Polskiego Związku Instruktorów i Trenerów Formacji Ochronnych I.P. System oraz soke Maciej Grubski - twórca polskiego systemu walki Karate Combat.

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego programu szkoleniowego w obszarze szkolenia żołnierzy i funkcjonariuszy w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym we współdziałaniu wojska i innych służb.

Dyplomy potwierdzające udział w warsztatach uczestnikom wręczyli J.M Rektor dr inż. Grzegorz Koc, Dziekan WNTiS dr Renata Dzik, Komendant Powiatowy Policji w Mławie insp. Artur Ryfiński, Dowódca 51 Batalionu Lekkiej Piechoty w Ciechanowie ppłk. Bogusław Sempruch.

Serdeczne podziękowania składam dowódcy 5 MBOT w Ciechanowie oraz komendantom Policji za aktywny udział żołnierzy OT i funkcjonariuszy w warsztatach a także st. kpr. Andrzejowi Bałdydze (żołnierzowi OT i studentowi PUZIM Ciechanów) za pomoc w organizacji warsztatów.