Wydział Nauk Technicznych i Społecznych

23 marca 2017 r., na zaproszenie organizatorów, przedstawiciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, w osobie dra Arkadiusza Mellera – prodziekana Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych uczestniczył w konferencji naukowej pn. „Polska i Węgry. Dzieje tysiącletniej przyjaźni narodów w Europie Środkowej. Wspólne losy Polaków i Węgrów w XX w.”, która odbyła się w Muzeum – Zamku Zygmunta Starego w Piotrkowie Trybunalskim.

Konferencja była częścią uroczystości towarzyszącym Dniom Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 2017, których gospodarzem był Piotrków Trybunalski, obchodzący w tym roku 800-lecie powstania miasta. Warto dodać, że dzień po konferencji do Piotrkowa Trybunalskiego przybyli na dwa dni prezydenci Polski i Węgier.

Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in.: Pan Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Pan Krzysztof Chojniak Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács Ambasador Węgier w Polsce. Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Badań nad Parlamentaryzmem, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum – Zamek Zygmunta Starego w Piotrkowie Trybunalskim, Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczestników konferencji przywitał prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Słowa powitania wygłosili także: prof. dr hab. Adrienne Körmendy – Konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz prof. dr hab. Waldemar Paruch – doradca Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i redaktor naczelny „Przeglądu Sejmowego”.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały następujące tematy:

• Prof. dr hab. Waldemar Paruch z UMCS w Lublinie: „Nieformalny sojusznik – Węgry w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej”
  • Dr Paulina Bąkowicz: „Polski hungarofil.. Węgry i Węgrzy w piśmiennictwie politycznym Mariana Zdziechowskiego”
  • Dr Arkadiusz Meller z PWSZ w Ciechanowie: „Endecki admirator Węgier – przypadek Karola Stefana Frycza (1910-1942)”
  • Dr Sebastian Pilarski z Instytutu Pamięci Narodowej, o. Łódź: „Stanowisko władz Rzeczypospolitej w latach 30-tych XX w. wobec kwestii ustanowienia granicy polsko-węgierskiej”
  • Maria Zima z Muzeum Powstania Warszawskiego: „Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego”
  • Dr Dariusz Rogut z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim: „Polacy i Węgrzy na ››nieludzkiej ziemi‹‹ w latach 1945-1947”
  • Dr Radosław Kubicki z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach: „Referendum 30 czerwca 1946 r. a mała konstytucja Węgier z 31 stycznia 1946. Analiza porównawcza uwarunkowań polityczno-prawnych”
  • Dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej, o. Kraków: „1956. Polska-Węgry. Historia i pamięć”
  • Dr Janos Tischler z Instytutu Balazsiego w Warszawie: „Polska pomoc dla Węgrów w okresie rewolucji 1956 r.”
  • Dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej, o. Kraków: „Wątki węgierskie w biografii Wacława Felczaka (1916-1993)”
  • Prof. dr hab. Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach: „Geopolityka Międzymorza vs. Geopolityka Dunaju, czyli dlaczego Polacy i Węgrzy pozostaną bratankami przez najbliższe stulecie”