Edytuj nagłówek
Wydział Inżynierii i Ekonomii

„Praktyczne i edukacyjne aspekty cyberbezpieczeństwa”

29 październik 2021

1Październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Nawiązując do tej inicjatywy Zakład Informatyki Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie zorganizował w dniu 29 października 2021 konferencję „Praktyczne i edukacyjne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Inżynierii i Ekonomii doc. dr inż. Robert Rudziński. Z uwagi na wymienione w jej tytule aspekty, konferencja została podzielona na dwie części. Pierwsza część konferencji, czyli edukacyjne aspekty cyberbezpieczeństwa zostały przedstawione przez międzynarodowych ekspertów z wielu obszarów cyberpezpieczeństwa: dr inż. Janusza Zalewskiego, Profesora Uczelni (Zakład Informatyki, Wydział Inżynierii i Ekonomii, Państwowa Uczelnia Zawodowa), dr inż. Pawła Gburzyńskiego, Profesora Uczelni (Wydział Sztuki, Techniki i Komunikacji, Akademia Finansów i Biznesu Vistula) oraz dr inż. Roberta Janczewskiego (Zakład Informatyki, Wydział Inżynierii i Ekonomii, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Ciechanowie). Podczas wystąpień wprowadzono i omówiono praktykę zwaną cyberbezpieczeństwem oraz zostały poruszone i wyjaśnione istotne zagrożenia występujące w świecie cyfrowym.

Druga część konferencji dotyczyła praktycznych aspektów cyberbezpieczeństwa. Zaproszenie na konferencję przyjęły osoby z polskiego zespołu Accenture Security. Tematyka prezentowanych wystąpień dotyczyła m. in. przygotowania strategii bezpieczeństwa informacji, bezpiecznego rozwoju systemów, zarządzania ryzykiem, planowania ciągłości działania, bezpieczeństwa chmury i w chmurze, cyfrowej tożsamości, audytu bezpieczeństwa czy ochrony własnych danych. Przedstawiany zakres tematyczny odzwierciedlał najbardziej pożądane umiejętności na rynku pracy, został zaprezentowany w sposób przystępny dla słuchaczy, a wieloletnie doświadczenie praktyczne prelegentów w zakresie cyberbezpieczeństwa przełożyło się na ciekawe wystąpienia w ujęciu praktycznym.

Wszyscy prelegenci chętnie podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem praktycznym w zakresie tematyki cyberbezpieczeństwa.

Uczestnicy konferencji byli bardzo zainteresowani prezentowaną tematyką, zgodnie stwierdzili, że chętnie będą pogłębiać wiedzę w tym zakresie. Tego typu spotkania są doskonałą okazją do tego. Z uwagi na duże zainteresowanie tą tematyką planowane jest jej kontynuowanie poprzez organizację konferencji związanych z cyberbezpieczeństwem w przyszłości.

W konferencji brali udział studenci kierunku informatyka, uczniowie szkół średnich oraz zaproszeni goście.