Edytuj nagłówek
Wydział Inżynierii i Ekonomii

Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem inspirującego wyjazdu edukacyjnegow Bieszczady. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w zajęciach o charakterze interdyscyplinarnym. Przedsięwzięcie wymyślone i opracowane przez naszych Opiekunów stanowiły wyjazdowe zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin. W projekcie roboczo nazwanym „SZERSZY HORYZONT” brali udział przedstawiciele trzech Kół Naukowych: „Logistyk”, „Organizacji Sportowej Bezpieczeństwa Wewnętrznego” oraz „Metaliki”. I chociaż wyjazd trwał tylko 3 dni, to był on bardzo intensywny.

W trakcie pierwszego dnia wyjazdu odwiedziliśmy firmę spedycyjno – transportową „Omega” w Pilźnie oraz magazyny wysokiego składowania w Rzeszowie. Uczestniczyliśmy tam w pracach zespołu spedytorów, planistów, a także magazynierów.

W czwartek zapoznaliśmy się z systemami bezpieczeństwa i zarządzania obiektami infrastruktury krytycznej elektrowni szczytowo – pompowej „Solina” na Sanie. Następnie
w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce – technologie destylacji ropy naftowej. W trakcie przebytej trasy edukacyjnej poznaliśmy teorie powstania ropy naftowej, położenie złóż kopalin w Polsce, technologie destylacji ropy naftowej, historię wiertnictwaz elementami geologii i geofizyki, a także zapoznaliśmy się ze sposobami poszukiwania, wydobycia i dystrybucji gazu ziemnego oraz katastrofy i niebezpieczeństwa występujące podczas wierceń.

W piątek wzięliśmy udział w warsztatach produkcji szkła w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno. Program obejmował samodzielną produkcję prostych wyrobów szklanych, obróbkę, zdobienie, malowanie, piaskowanie i grawerowanie szkła, produkcję szklanych figurek metodą palnikową oraz badanie właściwości szkła przez samodzielnie przeprowadzone eksperymenty na szklanych rekwizytach (soczewki, kalejdoskop, światłowody). W drodze powrotnej, już poza programem odwiedziliśmy muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Międzywydziałowy wyjazd to doskonała okazja nie tylko do poznania specyfiki poszczególnych kierunków, ale także nawiązania nowych znajomości oraz możliwość integracji naszej społeczności akademickiej. I chociaż wolnego czasu było mało, to pobyt
w tych pięknych okolicznościach bieszczadzkiej przyrody jest nieoceniony!

Z niecierpliwością czekamy na następną podobną inicjatywę, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu i fotografii. Więcej zdjęć, jak zwykle na naszym fanpage`u.

 

Opracował:W.S./ R.P.