Edytuj nagłówek
Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych

W dniach 6, 12, 14 i 20 marca na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PANS odbywały się Dni Otwarte. Odwiedzili nas uczniowie i opiekunowie ze szkół średnich: Liceum Ogólnokształcące w Strzegowie, Liceum Ogólnokształcące w Żurominie , 1 Liceum Ogólnokształcące w Płońsku, Zespół Szkół nr 1 w Ciechanowie, Zespół Szkół nr 2 w Ciechanowie, Zespół Szkół nr 3 w Ciechanowie.

6 marca na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych odbyło się III Sympozjum Naukowe w Ramach Europejskiego Dnia Logopedy pt. " Skuteczna komunikacja". Uczestniczący w sympozjum licealiści mieli okazję wysłuchać trzech wykładów wygłoszonych przez mgr Beatę Strzelczyk, dr Agnieszkę Kuskowską i dr Dorotę Kamińską oraz zwiedzić budynek uczelni, a także porozmawiać ze studentami pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, oraz pracy socjalnej.

W dniu 12 marca nasz wydział odwiedzili uczniowie szkół średnich z Żuromina i Strzegowa. Uczestników wydarzenia przywitała Pani Dziekan dr Ewa Wiśniewska, a mgr Małgorzata Saracyn wygłosiła akademicki wykład pt. "Cukrzycy są wśród nas". W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak postępować z dzieckiem z hipoglikemią, a także jak udzielić pierwszej pomocy osobie ze złamaniem otwartym kończyny dolnej. Wszystko to dzięki studentom III roku pielęgniarstwa, pod czujnym okiem wykładowców: mgr Katarzyny Mosakowskiej, mgr Magdaleny Szerszeń, mgr Anny Chrobocińskiej, mgr Sylwii Kulickiej oraz mgr Sylwii Więckowskiej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w pokazie udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED, pokazie podstawowych umiejętności pielęgniarskich na trenażerach: pobieraniu krwi, zakładaniu szwów i wykonywaniu iniekcji. W Zakładzie Fizjoterapii uczniowie wysłuchali wykładu, który wygłosiła dr Dorota Bąk. Następnie mgr Joanna Kruszewska, wspólnie ze studentami 1 roku fizjoterapii, poprowadziła zajęcia z zastosowaniem technik manualnych w fizjoterapii, zabiegów fizykalnych, masażu klasycznego oraz kinesiotapingu.

W dniu 14 marca odwiedzili nas uczniowie szkół średnich: I LO w Płońsku, Zespołu Szkół nr 3 oraz Zespołu Szkół nr 2 z Ciechanowa. Uczestników wydarzenia przywitała Dziekan Wydziału dr Ewa Wiśniewska, a następnie uczniowie wysłuchali wykładu dr Agnieszki Kuskowskiej pt. "Komunikacja alternatywa i wspomagająca kluczem do skutecznej komunikacji". W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak postępować z człowiekiem, który doznał ataku padaczki, a także jak udzielić pierwszej pomocy osobie ze złamaniem otwartym kończyny dolnej. Symulacje zostały przygotowane przez studentów III roku pielęgniarstwa, oraz wykładowców: mgr Katarzynę Mosakowską, mgr Magdalenę Szerszeń, mgr Magdalenę Rudnicką, mgr Sylwię Kulicką, mgr Katarzynę Korycińską- Koniczuk, mgr Dominikę Warecką oraz mgr Sylwię Więckowską. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w pokazie udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED, pokazie podstawowych umiejętności pielęgniarskich na trenażerach: pobieraniu krwi, zakładaniu szwów i wykonywaniu iniekcji. Mieli też możliwość założenia kombinezonów używanych na oddziałach covidowych. Zapoznali się też z lalkami- trenażerami niemowląt z zespołem FAS, których matki w okresie ciąży spożywały alkohol. Uczniowie mieli również okazję skorzystać z treningu relaksacji prowadzonego przez dr Sandrę Brzeską-Zagrobę w sali walki ze stresem, a dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska omówiła tabele przedstawiające zawartość cukru w produktach spożywczych oraz przeprowadziła pogadankę nt. zasad zdrowego żywienia.

W dniu 20-ego marca nasz wydział odwiedzili uczniowie Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica w Ciechanowie. Uczestników wydarzenia przywitały mgr Kwakowicz Monika oraz mgr Anna Bandych, które są opiekunami zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Następnie odbył się wykład jak walczyć z bólem za pomocą zabiegów fizykalnych oraz ruchu. W dalszej części uczniowie podzieli się na dwie grupy w celu uczestniczenia w warsztatach praktycznych. Z pomocą studentów I roku Fizjoterapii wykonywaliśmy zabiegi przeciwbólowe oraz pełne podwieszenia i ćwiczenia równoważne.

Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za przybycie!

I oczywiście zapraszamy od października do grona studentów, bo u nas warto studiować!