Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych

DSC 0951W dniu 8 kwietnia 2022 na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych, Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki EDUCANDI pod kierunkiem opiekuna ks. dra Grzegorza Kaczorowskiego, zorganizowało spotkanie o charakterze naukowym i integracyjnym pt.: Wielkanocne tradycje w Polsce i w Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział uchodźcy z Ukrainy, którzy obecnie mieszkają w powiecie ciechanowskim i to przede wszystkim im dedykowane było niniejsze spotkanie. Zaproszonych gości z Ukrainy, a także przedstawicieli jednostek samorządowych, wielu instytucji, przedstawicieli mediów, pracowników dydaktycznych i administracyjnych uczelni, studentów i wszystkich zaproszonych gości powitała dziekan wydziału dr n. med. Ewa Wiśniewska.

Pierwsza część spotkania odbyła się na auli, gdzie zebrani wysłuchali trzech referatów. Pierwszy pt.: Liturgia Wielkiego Tygodnia na dawnym Mazowszu wygłosił prorektor uczelni prof. dr hab. Leszek Zygner. Kolejnym prelegentem był ks. dr Grzegorz Kaczorowski, który wygłosił referat pt.: Liturgia i Tradycja Wielkiej Nocy w Kościele Wschodnim. Trzeci referat pt.: Życie pod drugiej stronie granicy – miesiąc po wybuchu wojny wygłosił dr Marcin Bąkiewicz, Prezes Fundacji Conviventia, organizator transportów humanitarnych, głównie do Lwowa i Łucka. Prelegenci przybliżając sposób przeżywania świąt Wielkiej Nocy w Kościele Zachodnim i Wschodnim, chcieli przede wszystkim ukazać piękno i bogactwo Liturgii i Tradycji obu Kościołów, a także wskazać na wartość pomocy niesionej mieszkańcom Ukrainy, która jest w tym czasie wyrazem wielkiej wrażliwości i otwartości Polaków. Konkluzją wszystkich wystąpień było podkreślenie istoty świąt Zmartwychwstania Pańskiego, że przynoszą one zwycięstwo światłości z ciemnością, dobra ze złem, co w kontekście wojny w Ukrainie daje także nadzieję na pokój. Pokrzepienie płynie więc z duchowego przeżywania świąt Wielkanocnych oraz ludzkiej dobroci, czego przejawem była druga część spotkania o charakterze integracyjno-kulinarnym. Studenci z koła wraz z pracownikami wydziału i Barem ŻAK, przygotowali dania, które występują podczas świętowania Wielkiej Nocy w Polsce. Z kolei goście z Ukrainy przebywający w Ośrodku Wsparcia dla Obywateli Ukrainy w Gołotczyźnie, pod opieką Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, przygotowali dania ze stołu wielkanocnego w Ukrainie. Warto nadmienić, że różnorodność dań, ich wygląd i smak były imponujące. Każdy mógł skosztować specjałów obu kuchni, które zachwycały kunsztem i pomysłowością. Koordynacją tych działań zajmowały się mgr Sandra Brzeska-Zagroba i mgr Aneta Głuszniewska. Istotną rolę odegrała również studentka kierunku praca socjalna Olena Szkoła, która m.in. tłumaczyła wszystkie wystąpienia. Spotkanie naukowo-integracyjne zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Educandi na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych, stało się sposobnością do integracji dwóch narodowości, poznania Liturgii i Tradycji Kościoła Zachodniego i Wschodniego oraz poznania i degustacji dań wielkanocnych. Organizatorzy na ręce dr Ewy Wiśniewskiej, dziekan wydziału, dziękują WSZYSTKIM zaangażowanym za wszelką pomoc i wsparcie. Slava Ukrainie!