W dniu 14 czerwca 2013 roku, w Auli Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ w Ciechanowie, odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa ?Transplantacja Darem Życia?, zorganizowana z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Ciechanów Waldemara Wardzińskiego, Rektora PWSZ w Ciechanowie doc. Leszka Zygnera oraz Dyrektora Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji ?Poltransplant? Prof. Romana Danielewicza.
W imieniu JM Rektora PWSZ zaproszonych gości, prelegentów i uczestników konferencji powitała Dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych dr Bożena Ostrowska. Wśród ok. 140 uczestników konferencji obecni byli m.in. : Dyrektor Biura Wojewody Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Jagoda Miszewska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Grzegorz Wróblewski, Kierownik Wydziału Współpracy Lokalnej i Zagranicznej Urzędu Miasta Ciechanów Bożena Żywiecka, Wicestarosta Ciechanowski Andrzej Pawłowski, Zastępca Dyrektora ?Poltransplantu? ds. Medycznych dr Jarosław Czerwiński, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa SSzW w Ciechanowie Agnieszka Kadecka, Przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego w Radzie Społecznej SSzW w Ciechanowie Adam Krzemiński, a także pracownicy Urzędu Wojewódzkiego Delegatury w Ciechanowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie, wykładowcy i studenci Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ w Ciechanowie.
Szczególnymi gośćmi tej konferencji były osoby po przeszczepie ? członkowie Warszawskiego Koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca oraz spokrewniony dawca narządu.
Po ciepłych słowach przywitania Dziekan WOZiNH dr Bożeny Ostrowskiej, oficjalnego uroczystego otwarcia konferencji dokonała Elżbieta Nawrocka - Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia MUW, a część merytoryczną poprowadziła Małgorzata Zagroba ? Pełnomocnik Dziekana ds. Promocji Kierunku Pielęgniarstwo.
Stan polskiej transplantologii Anno Domini 2013 ? dokonania i możliwości, a także zarys historyczny i obecne osiągnięcia przedstawił Prof. Roman Danielewicz ? Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji ?Poltransplant?; z Programem ?Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Mazowieckim? (spotkaniami z kadrą szpitalną, konkursami dla młodzieży, piknikami dla społeczności lokalnych) zapoznał zebranych Prof. Paweł Nyckowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ? Koordynator Programu w województwie mazowieckim. O zadaniach i roli szpitalnego koordynatora transplantacyjnego mówiła Grażyna Korpalska ? Szpitalny koordynator pobrań w SSzW w Ciechanowie (na auli obecna była również druga koordynator z ciechanowskiego szpitala ? Anna Mroczkowska).
Swoimi doświadczeniami ? osób żyjących po przeszczepie serca ? dzielili się biorcy ? członkowie Stowarzyszenia Transplantacji Serca : Pan Jarosław (4 lata po przeszczepie), Pan Henryk (11 lat po przeszczepie) oraz Pan Paweł (11 lat po przeszczepie) (http://www.transplantacjaserca.waw.pl/). Zdumienie, podziw i jednocześnie wzruszenie uczestników konferencji wywoływały słowa wypowiadane przez osoby, które po przeszczepie zyskały nowe życie i starają się wykorzystać każdą jego sekundę ? pracują, uprawiają sport, uczestniczą w olimpiadach, zdobywają medale, zarażają innych swoim optymizmem bowiem jak sami mówią ?życie po przeszczepie jest piękne?. Istnieje również taki piękny zwyczaj, że każdy biorca pamięta o swoim dawcy - pamięta w modlitwie, ale również zapalając często dla niego świeczkę na bezimiennych, opuszczonych grobach.
Niezwykłe świadectwo dzielenia się życiem dał Pan Andrzej, stając się w 2001 roku dawcą nerki dla swojego syna, który dzięki temu ?narodził się wówczas po raz drugi, a obecnie pracuje, urodziło mu się drugie dziecko, jest aktywny sportowo??.
Dr Emilian Starski ? Zastępca Kierownika Ośrodka Dawców Szpiku w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie zapoznał zebranych z zasadami pozyskiwania niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku do Centralnego Rejestru. Mówił m.in. o metodach pobierania i przeszczepiania szpiku, o faktach i mitach na ten temat, o tzw. ?drodze do przeszczepienia szpiku?, o ewentualnych przeciwwskazaniach do zostania dawcą, a jego wypowiedzi wywołały ożywioną dyskusję.
Równolegle z obradami konferencji odbywała się akcja ? ?Daj siebie innym ? podziel się szpikiem?, skierowana do osób w wieku 18-50 lat, podczas której zarejestrowano ok. 20-stu potencjalnych dawców szpiku (przypomnijmy, że jest to już czwarta tego typu akcja, w której uczestniczy społeczność akademicka ciechanowskiej PWSZ).
Zarówno konferencja jak i rejestracja potencjalnych dawców szpiku zostały zorganizowane w ramach II Ciechanowskiego Festiwalu Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych oraz towarzyszącego mu Pikniku Zdrowia ?Daj Siebie Innym?.
http://www.mazowieckie.pl/portal/pl/2/13141/Transplantacja_darem_zycia_coraz_wiecej_dawcow_na_Mazowszu.html