6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy
Jest to święto, które ma przypominać o tym, że każdy kto ma jakiekolwiek trudności językowe, komunikacyjne może skorzystać z pomocy logopedycznej.
Kim jest logopeda?
Logopeda jest terapeutą, który kształtuje prawidłową mowę i wymowę, usuwa wady wymowy oraz prowadzi naukę mowy (w przypadku jej braku lub utraty) u dzieci, młodzieży i dorosłych. Z porad logopedy można skorzystać w przedszkolu, szkole, w ośrodkach zdrowia, szpitalach, placówkach pomocowych, placówkach artystycznych i gabinetach prywatnych.
Logopeda zajmuje się:
- profilaktyką m.in. prowadząc grupowe i indywidualne zajęcia logopedyczne i logorytmiczne w przedszkolach mające na celu rozwijanie umiejętności językowych i zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy;
- przeprowadzaniem przesiewowych i pełnych badań logopedycznych;
- terapią wad wymowy dzieci, młodzieży i dorosłych np. seplenieniem, reraniem, nosowaniem;
- terapią zaburzeń mowy np. jąkaniem, autyzmem, mutyzmem, afazją, dyzartrią;
- terapią zaburzeń głosu;
- terapią zaburzeń umiejętności czytania i pisania (dysleksją, dysgrafią, dysortografią);
- terapią karmienia i połykania,
- rozwijaniem umiejętności wyrazistego i starannego mówienia (dykcją).
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy wykładowcy i studenci Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie kierunku pedagogika specjalność logopedia oraz edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna uczestniczyli w pokazie filmu dokumentalnego ”When I Stutter” („Kiedy się jąkam”) w reżyserii Johna Gomeza oraz panelu dyskusyjnym, który został zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Ciechanowie w „Kinie Łydynia” w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.