Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP

STOPIEŃ NAUKOWY:

dr habilitowana nauk społecznych (pedagogika)

DODATKOWE WYKSZTAŁCENIE:

Studia podyplomowe w zakresie terapii pedagogicznej i rewalidacji dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (3 semestralne – w trakcie trwania)

Studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki (3 semestralne)

Kursy: Interwencja w sytuacji przemocy rówieśniczej. Metoda Wspólnej Sprawy wg Kena Rigbiego (15h); Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie wobec dziecka oraz wdrożenie procedury “Niebieskie Karty” w oświacie (35h); Profilaktyka uzależnień behawioralnych (15h); Profilaktyka przemocy rówieśniczej – rola świadka (15h); Program wychowawczo-profilaktyczny (Edycja IV) (35h); Profilaktyka uzależnień behawioralnych. Edycja V; Diagnozowanie problemów i potrzeb edukacyjnych w przedszkolu i szkole (60h); Radzenie sobie z trudnym zachowaniem uczniów (60h); Konstruowanie Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych (IPET) (90h); Techniki terapii behawioralnej w pracy dydaktyczno – wychowawczej: jak skutecznie stosować nagrody, pochwały i systematyczną uwagę (60h); Dziecko z niepełnosprawnością intelektualną (60h); Podniesienie kompetencji dydaktycznych kadry w zakresie zastosowania technologii informacyjnych w dydaktyce i badaniach naukowych.

Szkolenia: Stosowanie metod ilościowych i jakościowych w prowadzeniu badań naukowych, Warszawa, PWN; Podnoszenie jakości obsługi studenta z niepełnosprawnością; Sposoby i narzędzia służące rozpoznawaniu potrzeb osoby w sytuacji trudnej, kryzysowej, traumatycznej – perspektywa szkoły/przedszkola i poradni; Podstawy Pozytywnej Psychologii Kryzysu - czyli jak rozpoznać kryzys emocjonalny u klienta i z nim pracować?; ABC Profilaktyki; Sensoryczne wsparcie dziecka z autyzmem w domu; Techniki poznawcze i behawioralne w pracy z uczniem z lękami, depresjami; Przedsiębiorczość - Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (160h).

STANOWISKO:

Profesor Uczelni

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE:

Szeroko pojmowane problemy rodziny ze szczególnym uwzględnieniem agresji, przemocy, nadużywania alkoholu a także problemy dzieci i młodzieży (m.in. zachowania ryzykowne, niedostosowanie społeczne, uzależnienia behawioralne, zachowania suicydalne, zaburzenia depresyjne oraz specjalne potrzeby edukacyjne).

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

szkoleniowiec; kierownik studiów podyplomowych, nauczyciel specjalista pomocy psychologiczno-pedagogicznej; kierownik studiów podyplomowych „Przygotowanie Pedagogiczne”; kierownik studiów podyplomowych: Europejski Fundusz Społeczny a Gospodarka Społeczna; kierownik studiów podyplomowych: Społecznie odpowiedzialny biznes; kierownik Katedry Pedagogika Rodziny.

PRZYNALEŻNOŚĆ DO TOWARZYSTW NAUKOWYCH:

Stowarzyszenie Pedagogiczne na Uniwersytecie Karola w Bratysławie.

ZAINTERESOWANIA/HOBBY:

wędrówki górskie, film

Przedmioty realizowane przez dr hab. Małgorzatę Przybysz - Zarębę

• Teoria i metody pracy socjalnej
  • Superwizja w pracy socjalnej
  • Uzależenienia od substancji psychoaktywnych i behawioralnych
  • Modele i metody terapeutyczne
  • Marginalizacja i wykluczenie społeczne