Końcówka maja i czerwiec, pomimo wielu obowiązków wynikających z sesji egzaminacyjnej, okazały się dla Kulturoznawstwa niezwykle owocne w wydarzenia. Studenci tego kierunku zaangażowali się w następujące inicjatywy kulturalne:
1. 24.05. 2013 ? ?Benefis 6-latka. Majówka w Opinogórze?,
zorganizowany przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. W ?Benefisie? uczestniczyły szkoły z powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, pułtuskiego i płońskiego. Przedsięwzięcie stanowiło próbę promocji dobrych praktyk w zakresie edukacji dzieci sześcioletnich. Skierowane było przede wszystkim do rodziców dzieci pięcioletnich, aby ułatwić im podjęcie decyzji w kwestii dalszej edukacji ich dzieci.
W majówce wzięło udział ponad 300 pięciolatków i sześciolatków wraz z rodzicami i nauczycielami. Uroczystość objęły patronatem medialnym lokalne media, m.in. ?Tygodnik Ciechanowski?. Dzięki zaangażowaniu Muzeum Romantyzmu w Opinogórze część uroczystości odbyła się na terenie parku. Obok Mazowieckiego Kuratora Oświaty w ?Benefisie? udział wzięli: Rzecznik Praw Dziecka, Wojewoda Mazowiecki i parlamentarzyści.
Studenci I i II roku Kulturoznawstwa w ramach wolontariatu włączyli się w następujące działania: warsztaty teatralne ?Lalki i Maski? (Angelika Michalska, Aleksandra Buczek, Wanda Salwa, Patrycja Skibińska, Sylwia Jeziorska, Aleksandra Pazdrąg, Joanna Kwiatkowska), ?Pastelowa wiosna? ? wspólne malowanie, puszczanie baniek mydlanych (Joanna Kołpaczyńska, Paweł Bartczak, Piotr Wysocki, Kamil Siatkowski, Kamil Chodup), kolorowe buziaki ? malowanie twarzy (Sylwia Sobótka, Ewa Wiśniewska, Anna Stój, Wioletta Pruchniak, Karolina Kępczyńska).
2. 28.05.2013 ? projekt edukacji prozdrowotnej ?Czas na zdrowie?.
Przedsięwzięciu patronowali: Minister Edukacji Narodowej, Minister Sportu i Turystyki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rzecznik Praw Dziecka. Zasadniczym celem, jaki przyświecał projektowi było promowanie idei zdrowego stylu życia, w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej wśród dzieci młodzieży.
Studenci Kulturoznawstwa w ramach realizacji projektu przygotowali bądź współorganizowali następujące działania: konkurs jazdy na rowerach, skakanie na piłce na czas, bieg przez tor z przeszkodami, kręgle, rzuty piłką do celu, ?zawody w szarfach? (Ł.Charzyński, P.Dąbkowski, A.Buczek, A.Michalska, K.Kępczyńska, W. Pruchniak, P.Skibińska, W.Salwa, S.Jeziorska, P.Bartczak, P.Wysocki, K.chodup. A.Pazdrąg, K.Siatkowski )
Fragmenty prozy Wiesława Myśliwskiego ?Kamień na kamieniu? zaprezentował student II roku Radosław Kryszkiewicz.
3. 01.06.2013 ? Niestum ? Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka
zorganizowany przez Wójta Gminy Ciechanów pana Marka Kiwita. Impreza o charakterze rodzinnym, prowadzona przez absolwentów (Agnieszka Sobiesiak-Tolsdorf) i studentów kulturoznawstwa (Jowita Jankowska, Sylwia Sobótka, Piotr Dąbkowski), którzy przygotowali mnóstwo atrakcji: były gry, zabawy, konkursy, karaoke, przejazdy ciuchcią, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, ?tańce, pląsy i swawole.
4. 08.06.2013 ? Malużyn ? Festyn z okazji Dnia Dziecka i piknik rodzinny
dla dzieci w miejscowości Malużyn i Wola Młocka. Studenci Kulturoznawstwa zorganizowali gry, konkursy i zabawy (?zabawy z chustą animacyjną?), malowanie twarzy, puszczanie baniek, przeciąganie liny, skoki na skakankach, na piłkach skaczących, hula-hop, zabawy z balonami. Rozdawali również gadżety reklamowe PWSZ (zakładki do książek, piłki, długopisy, etc.). Wyróżniający się studenci: I rok: W. Salwa, J. Kwiatkowska, P. Skibińska, S. Jeziorska, K. Chodup; II rok: P. Dąbkowski, A. Stój, W. Pruchniak, K. Kępczyńska; III rok: R. Kamiński, M. Wiliński, Ł. Rajewski, M. Drążkiewicz, J. Wółkiewicz, A. Chojnowska, H. Brzózka, E. Lis, J. Bauch.
5. 14.06.2013 ? II Ciechanowski Festiwal Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych oraz Piknik Zdrowia ?Daj Siebie Innym?.
Występy ? studenci I roku: A. Michalska, A. Buczek
Animacje ? studenci II roku: M. Bogdan, Ł. Charzyński, P. Dąbkowski, J. Jankowska, M. Pdgrudny, S. Sobótka, D. Jasińska, J. Pszczółkowska, W. Pruchniak, A. Stój, K. Kępczyńska
Kluczowym akcentem Festiwalu była Konferencja Naukowa nt. ?Transplantacja Darem Życia?, w której uczestniczyli następujący studenci I i II roku: M. Bogdan, Ł. Charzyński, P. Dąbkowski, J.Jankowska. M.Podgrudny, D.Jasińska, J.Pszczółkowska, W.Pruchniak, A.Stój, K.Kępczyńska, A.Buczek, A. Michalska, S. Jeziorska, J.P. Skibińska, A. Pazdrąg.
6. Juwenalia 2013
Tegoroczne Juwenalia, wprawdzie nie przebiegały w tak spektakularny sposób jak miało to miejsce w poprzednich latach, to jednak i w tym roku nie zabrakło licznych atrakcji. Warto wspomnieć choćby o Otrzęsinach. Odbyły się one w PUB-ie ?Fabryczna? i zgromadziły rekordową liczbę studentów. W czasie konkursów z nagrodami czy fantastycznej zabawy przy muzyce panowała niepowtarzalna atmosfera integracji środowiska studenckiego. Imprezę uświetniły swoją obecnością władze PWSZ z JM Rektorem na czele, wykładowcy oraz pracownicy administracyjni Uczelni. Studenci bawili się w rytmie współczesnych przebojów, parkiet pękał w szwach. Tegoroczne Juwenalia odbyły się pod nazwą ?Studencie bez spiny, są drugie terminy?. Nazwa wzięła się stąd, że odbyły się one w ostatni dzień roku akademickiego, przed sesją egzaminacyjną. Tradycyjnie przed samą imprezą odbył się mecz Vip-y vs. Studenci, który pomimo zaciekłej walki skończył się remisem 4:4 i bez żadnych poważnych kontuzji. W starych Altanach przy ul. Fabrycznej można było usłyszeć ostrzejsze brzmienie takich zespołów jak Endorfina, States of sounds oraz Steel Habit, a całą imprezę otworzył znany mazowiecki bard Wojciech Gęsicki. Po części koncertowej Studenci mogli się bawić w rytmach DJ?a Twistera i Karaoke. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku całe miasto będzie mogło się z nami bawić na ciechanowskich błoniach.
7. 27.06.2013 ? ?Ciechanów - wrzuć na luz i jeszcze plus?
Inicjatywa kulturalna związana z zakończeniem roku szkolnego i powitaniem wakacji. Pomysłodawcą i inicjatorem imprezy jest pani Alicja Gąsiorowska ze ?Studia Fotograficznego Alicja?. Wydarzenie to promuje nasze miasto, zrzesza przyjaciół ? społeczników, integruje środowiska, doskonale wpisuje się w kalendarium imprez plenerowych, uaktywnia instytucje, przedsiębiorstwa i firmy różnej branży funkcjonujące w Ciechanowie.
Uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie wzdłuż ulicy Warszawskiej na Plac Jana Pawła II. Ponieważ naczelną ideą imprezy jest wspólna zabawa przebranych w najbardziej dziwaczne stroje uczestników, zaplanowane zostały interdyscyplinarne animacje prowadzone przez klownów, szczudlarzy, postaci z baśni, występy grup tanecznych, przemarsz trzymetrowych lal, przejazd kabrioletów i motocykli etc. Studenci I i II roku Kulturoznawstwa organizowali i obsługiwali punkty malowania twarzy (Sylwia Sobótka, Ewa Wiśniewska, Anna Stój, Wioletta Pruchniak, Karolina Kępczyńska), puszczania baniek mydlanych (Paweł Bartczak, Piotr Wysocki, Kamil Siatkowski) , malowania kredą na asfalcie (Angelika Michalska, Aleksandra Buczek, Wanda Salwa, Patrycja Skibińska, Jowita Jankowska, Sylwia Jeziorska, Aleksandra Pazdrąg).