Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą.
Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki.
Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu,
jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka.
(Albert Einstein)
„A co to jest?”, „Jak to się robi?”, „Co się stanie?”, Czy ja też mogę?” – takie właśnie pytania można usłyszeć na zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego od naszych najmłodszych studentów. I właśnie nasz Uniwersytet Dziecięcy powstał w tym celu, aby odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Został również powołany w celu rozwijania dziecięcej aktywności i zdolności twórczych, chęci poznawania świata, a także w celu promowania nauki i edukacji.
Uniwersytet Dziecięcy w PWSZ działa od października 2016 roku w ramach Zakładu Pedagogiki i Kształcenie Pedagogicznego na Wydziale Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych na ulicy Wojska Polskiego 52. Uniwersytet rozpoczął swoją działalność od uroczystej inauguracji roku akademickiego 2016/2017 na uczelnianej auli w obecności Jego Magnificencji Rektorów, Senatu oraz rodziców i zaproszonych gości. W trakcie uroczystości każdy student otrzymał indeks i biret na znak przynależności do braci studenckiej oraz wysłuchał wykładu inauguracyjnego.
W trakcie roku akademickiego studenci Uniwersytetu Dziecięcego spotykają się raz w miesiącu w soboty na ciekawych i przystępnych zajęciach edukacyjnych prowadzonych w formie wykładów, warsztatów, prostych ćwiczeń, form zabawowo- edukacyjnych z różnych dziedzin nauki. Spotkania prowadzone są przede wszystkim przez wykładowców z naszej Uczelni w naszych salach wykładowych, ćwiczeniowych, laboratoryjnych. W roku akademickim 2016/2017 została utworzona jedna grupa zajęciowa dla dzieci w wieku 5-8 lat. Do tej pory odbyły się już zajęcia prowadzone przez dr Iwonę Mystkowską „Fascynujący świat chemii”, dr Małgorzatę Marcysiak „Pierwsza pomoc”, mgr Marzenę Drzewiecką „Zaczarowana Matematyka”, mgr Agnieszkę Kuskowską „Sprawny język- aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, mgr Monikę Zbyszyńską – Matusiak „Spotkanie z dramą”. Pozostały jeszcze zajęcia „Spotkanie z językiem i kulturą brytyjską”, które poprowadzi mgr Sylwester Czaplicki oraz „Klucz do zdrowia – jak się odżywiać”, które poprowadzi mgr Małgorzata Zagroba. W czerwcu planowane jest uroczyste zakończenie roku z wręczeniem dyplomów i nagród.
Od nowego roku akademickiego planujemy kolejną edycję Uniwersytetu Dziecięcego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się od czerwca 2017 roku do biura rekrutacji na ul. Narutowicza 9 w Ciechanowie w celu wypełnienia zgłoszenia. Zgłoszenia można też pobrać ze strony naszej Uczelni.
Do zobaczenia na zajęciach!