Rozpoczęła się rekrutacja na pierwszą edycję specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej w roku akademickim 2022/2023, na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych.
Serdecznie zapraszamy osoby,
które chcą zdobyć uprawnienia do kierowania instytucjami pomocy społecznej, przygotowujących się do zarządzania tymi jednostkami oraz zarządzania jednostkami realizującymi zadania w zakresie pomocy społecznej, w tym organizacji pożytku publicznego działających w obszarze pomocy społecznej.
Wydział Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych w obszarze kształcenia przyszłych pracowników socjalnych dostrzega potrzeby środowiska lokalnego, regionu i kraju. Ponadto uwzględniane zostają potrzeby rynku pracy oraz otoczenia społecznego. Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi pozwala na konstruowanie programu kształcenia uwzględniającego najnowsze osiągnięcia teorii i praktyki pracownika socjalnego. Współpraca z jednostkami pomocy społecznej w poczuciu odpowiedzialności za wykonywanie zadań wobec podmiotu pracy, kierując się poszanowaniem praw człowieka i jego wartości oraz zasadami kultury relacji międzyludzkich, umożliwia studentom zdobywanie pożądanych kwalifikacji zawodowych i wykorzystanie ich na oferowanych stanowiskach pracy.
Absolwenci kierunku praca socjalna otrzymują dyplom licencjata uznawany w kraju i Unii Europejskiej, który potwierdza zdobyte kwalifikacje w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw. Zdobyte kwalifikacje potwierdzone dyplomem są spójne z sylwetką zawodową absolwenta i umożliwiają podejmowanie pracy na stanowiskach oferowanych w zakładach pomocy społecznej i pracy socjalnej różnego typu. Wydział doskonali w zakresie pracy socjalnej wszystkie obszary działalności na rzecz studentów, pracowników dydaktycznych, administracji i bazy materialnej. Wydział zapewnia studentom i pracownikom dydaktycznym warunki umożliwiające rozwój zawodowy oraz mobilność krajową i zagraniczną.
Nazwa Wydziału | Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych |
Nazwa kierunku studiów | Praca socjalna |
Określenie obszaru kształcenia/obszarów kształcenia, z których został wyodrębniony kierunek studiów, dla którego tworzony jest program kształcenia |
Kierunek studiów mieści się w obszarze kształceniaz z zakresu nauk społecznych i z zakresu nauk humanistycznych |
Określenie dziedziny nauki lub sztuki oraz dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia |
1. dziedzina nauk społecznych, 2. dziedzina nauk humanistycznych. |
Dyscyplina nauki | 1. dyscypliny wynikające z nauk społecznych :
2. Dyscypliny wynikające z nauk humanistycznych :
|
Poziom kształcenia | Studia pierwszego stopnia Studia drugiego stopnia |
Profil kształcenia | Profil praktyczny |
Forma studiów | Studia stacjonarne |
Język | Studia prowadzone w całości w języku polskim |
Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta | licencjat magister |
Możliwości dalszego kształcenia | Studia drugiego stopnia, studia podyplomowe, specjalizacje, kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne |
Możliwości zatrudnienia |
Instytucje, w których absolwent kierunku praca socjalna może uzyskać zatrudnienie to :
|
Kształcenie na kierunku: PRACA SOCJALNA jest zgodne z misją i strategią Uczelni, gdyż swoją elastycznością reagowania odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska, centrów pomocy w rodzinie, ośrodków i domów pomocy społecznej, ośrodków uzależnień, administracji i biznesu. Koncepcja kształcenia uwzględniając związek naukowego i praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu pracownika socjalnego umożliwia wszechstronny rozwój studentów oraz motywuje do samodzielnego rozwoju.
Kierunek PRACA SOCJALNA jest zorientowany na człowieka i jego potrzeby oraz uwzględnia holistyczne podejście do jego problemów. Praktyczny charakter kierunku pozwala na pracę z klientem, grupami społecznymi i szeroko rozumianą społecznością lokalną w instytucjach realizujących zadania w zakresie pracy socjalnej. Interdyscyplinarna wiedza z zakresu dziedziny nauk społecznych oraz dziedzin nauk: humanistycznych, nauk o zdrowiu, prawnych i ekonomicznych w połączeniu z zajęciami praktycznymi i praktykami zawodowymi, umożliwia wprowadzanie zmian w funkcjonowaniu klientów przy ich aktywnym udziale. Uzyskana wiedza i umiejętności pozwolą również absolwentom na prowadzenie i zarządzanie projektami oraz instytucjami realizującymi zadania z zakresu pomocy socjalnej.
Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych w obszarze kształcenia przyszłych pracowników socjalnych dostrzega potrzeby środowiska lokalnego, regionu i kraju. Ponadto uwzględniane zostają potrzeby rynku pracy oraz otoczenia społecznego. Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi pozwala na konstruowanie programu kształcenia uwzględniającego najnowsze osiągnięcia teorii i praktyki pracownika socjalnego. Współpraca z jednostkami pomocy społecznej w poczuciu odpowiedzialności za wykonywanie zadań wobec podmiotu pracy, kierując się poszanowaniem praw człowieka i jego wartości oraz zasadami kultury relacji międzyludzkich, umożliwia studentom zdobywanie pożądanych kwalifikacji zawodowych i wykorzystanie ich na oferowanych stanowiskach pracy.
Forum Pracowników Socjalnych
Forum to spotkanie szkoleniowo-integracyjne, którego celem jest edukacja, ale także wymiana doświadczeń pracowników socjalnych oraz osób zajmujących się pomocą społeczną.
Dotychczasowe programy Forum Pracowników Socjalnych:
Minione spotkania gromadziły nie tylko studentów, środowiska akademickie ale przede wszystkim pracowników socjalnych, dyrektorów, kierowników placówek związanych z pomocą społeczną oraz osoby zainteresowane tematyką wsparcia i pomocy drugiemu człowiekowi.
Zbiórki charytatywne oraz akcje pomocowe
Studenci oraz wykładowcy kierunku praca socjalna aktywnie angażują się na rzecz środowiska lokalnego, biorąc udział w wydarzeniach o charakterze charytatywnym. Dzięki udziałowi w owych wydarzeniach, studenci doskonalą swoje kompetencje społeczne nie tylko w obszarze animacji społeczności lokalnych, ale także rozwijają swoje umiejętności plastyczne oraz techniczne tworząc rękodzieło wystawiane na kiermaszach charytatywnych.
Animacje na rzecz środowiska lokalnego
Wielostronne uzdolnienia, pasja i zaangażowanie studentów kierunku praca socjalna procentuje wieloma wydarzeniami na rzecz środowiska lokalnego oraz osób z niepełnosprawnościami. Od 2021 roku studenci kierunku praca socjalna, corocznie nagrywają wideoklipy z kolędami tłumaczonymi na język migowy. Organizowane są także koncerty oraz wydarzenia sportowo-rekreacyjne dla dzieci oraz seniorów.