Paweł Albert Jelec w 1998 r. ukończył na PW studia wyższe magisterskie na kierunku inżynieria środowiska (urządzenia sanitarne). Posiada m.in. uprawnienia pedagogiczne, był słuchaczem studium informatycznego. W 2004 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych (budownictwo) na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej WBMiP (praca doktorska pt. "Wpływ emisji ciepła od ludzi na wybrane parametry mikroklimatyczne w pomieszczeniach zamkniętych", promotor prof. zw. dr hab. inż. Leszek Wolski).
Laureat nagród za osiągnięcia naukowe (PW, PWSZ). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, m.in. współautor książki "Fizyka obiektów sakralnych ? pod kierunkiem Leszka Wolskiego" (Polska Akademia Nauk, 2006 r.). Promotor blisko 100 prac dyplomowych inżynierskich i licencjackich. Uczestnik kilkudziesięciu konferencji naukowych międzynarodowych i krajowych, wykonawca wielu prac badawczych (energooszczędność, fizyka budowli).
W latach 1998-2006 asystent, adiunkt na Politechnice Warszawskiej: WBMiP, Instytut Budownictwa, Zakład Instalacji Budowlanych i Fizyki Budowli. Od 2006 r. st. wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie - Zakład Inżynierii Środowiska. W latach 2008-2012 prodziekan Wydziału Inżynierii. Od 2012 r. adiunkt na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie (Katedra Inżynierii Środowiska, Zakład Technologii Energetycznych). Był adiunktem w Collegium Varsoviense w Warszawie, wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Technicznej w Warszawie, członkiem Rady Wydziału i Senatu PWSZ w Ciechanowie kilku kadencji i Rady Wydziału WBNS UKSW. Członek komisji uczelnianych. Odpowiada za Laboratorium Energooszczędności i Mikroklimatu Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych UKSW. Były właściciel firm IN RESEARCH (dział. naukowo-badawcza, budownictwo) i UNI-BIURO I. Wieloletnia współpraca m.in. z DECORA PROJECTS (proj. bud.), PUP, MUP, ZDZ w Płocku, Laboratorium Zielonych Zawodów. Ekspert dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i MNiSW. Były członek Zarządu Fundacji Odnowy Zabytków Płocka im. Bolesława Krzywoustego. Członek Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Zaangażowanie w prace B+R w UKSW w Warszawie. Pełnomocnik Dziekana ds. Promocji i Reklamy Wydziału. Wydziałowy Koordynator ds. współpracy z pracodawcami IŚ.