is infor

Absolwenci specjalności Inżynieria Komunalna będą przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych gospodarki komunalnej obszarów małych miast i wsi. Będą również przygotowani do podjęcia własnej działalności gospodarczej. Realizowany program dydaktyczny pozwala absolwentom na ubieganie się o uprawnienia określone w krajowych przepisach prawa budowlanego.
Absolwenci PWSZ specjalności Inżynieria Komunalna uzyskają:
  • solidne wykształcenie w zakresie matematyki, fizyki i chemii stosowanych w praktyce inżynierskiej, umiejętność projektowania, realizacji i eksploatacji podstawowych systemów infrastruktury technicznej z zakresu: - zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków, - ciepłownictwa i ogrzewnictwa, - wentylacji i klimatyzacji, - gazownictwa, - uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, - unieszkodliwiania odpadów i oczyszczania miast,
  • znajomość podstaw ekonomii, zarządzania produkcją i przedsiębiorstwem gospodarki komunalnej oraz praktyczną znajomość co najmniej jednego języka obcego
  • przygotowanie do kontynuacji studiów na II stopniu w technicznej uczelni akademickiej oraz ustawicznego kształcenia zawodowego.

Inżynieria środowiska to jedna z dyscyplin nauk technicznych, obejmująca swym zakresem przedsięwzięcia inżynierskie dążące do zachowania środowiska przyrodniczego w stanie równowagi oraz zachowania jego możliwości do samoregeneracji i samooczyszczania, a w przypadku dewastacji środowiska (np. w wyniku katastrof, zbyt intensywnej działalno­ści gospodarczej, awarii), zmierzające do przywrócenia tej równowagi. Inżynieria środowiska swoim zakresem obejmuje takie zagadnienia i kierunki badań jak unieszkodliwianie ścieków i odpadów, zaopatrzenie w wodę, ogrzewnictwo i klimatyzację, ochrona powietrza, monitoring i ochrona środowiska (inżynieria ekologiczna), gazownictwo, chłodnictwo, energetyka.

Studia na kierunku inżynieria środowiska mają charakter techniczny i techniczno­przyrodniczy.
Kształcenie realizowane jest w for mie studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych pierwszego stopnia.
Absolwent tego kierunku posiada wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych.

Ponadto absolwent jest przygotowany do realizacji prac projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych, remontowo­budowlanych i produkcyjno­ ­handlowych z zakresu inżynierii środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji.

Przedmioty na kierunku inżynieria środowiska

Przedmioty podstawowe

• Matematyka
  • Fizyka
  • Chemia
  • Mechanika i wytrzymałość materiałów
  • Rysunek techniczny i geometria wykreślna
  • Ochrona środowiska
  • Hydrologia oraz nauki o ziemi
  • Mechanika płynów
  • Termodynamika techniczna
  • Biologia i ekologia
  • Inżynieria chemiczna
  • Materiałoznawstwo
  • Podstawy informatyki
  • Budownictwo

Przedmioty kierunkowe

• Podstawy geologii i geotechniki
  • Sieci gazowe, ciepłownicze, wodociągowe i kanalizacyjne
  • Instalacje wodociągowo­kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjno­klimatyzacyjne i gazowe
  • Technologie energetyczne
  • Gospodarka odpadami

Przedmioty uzupełniające

• Język obcy do wyboru
  • Wychowanie fizyczne
  • Przedmiot humanistyczny ? do wyboru
  • Ochrona własności intelektualnej
  • BHP i ergonomia
  • Podstawy działalności gospodarczej
  • Ekonomia

SPECJALNOŚĆ: INŻYNIERIA KOMUNALNA
Przedmioty specjalnościowe

• Wymiana ciepła i masy
  • Elektrotechnika i elektronika
  • CAD
  • Podstawy konstrukcji mechanicznych
  • Technologia informacyjna
  • Geodezja inżynierska
  • Instalacje elektryczne
  • Technologia, wykonawstwo i kosztorysowanie robót
  • Odnawialne źródła energii
  • Podstawy metrologii
  • Elementy techniki pomiarowej
  • Stacje uzdatniania wody i oczyszczalnie
  • Systemy gospodarowania odpadami przemysłowymi
  • Ochrona powietrza, wód gruntowych i rekultywacja gruntów
  • Prawo w ochronie środowiska
  • Seminarium dyplomowe (specjalnościowe)
  • Projekt inżynierski

SPECJALNOŚĆ: SIECI I INSTALACJE PŁYNOWE

Sieci i instalacje płynowe to nowa specjalność. Utworzono ją, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku. Poszukiwani są bowiem inżynierowie posiadający wiedzę projektowo­eksploatacyjną w zakresie sieci ciepłowniczych, gazowych, kanalizacyjnych i wodociągowych. Studenci tej specjalności otrzymają w ramach wykładów wiedzę dotyczącą:

• podstaw teoretycznych przepływu płynów w rurociągach,
  • zasad projektowania oraz eksploatacji systemów płynowych,
  • obliczeń wytrzymałościowych ciśnieniowych układów rurowych, prawidłowej pracy urządzeń,
  • aparatury kontrolno­pomiarowej wykorzystywanej w układach sieciowych,
  • projektowania układów przesyłowych i dystrybucyjnych mediów płynowych,
  • obliczeń hydraulicznych sieci płynowych,
  • oporów miejscowych i liniowych,
  • doboru średnic,
  • strat ciśnienia w sieciach,
  • ciągów redukcyjno­pomiarowych,
  • reduktorów ciśnienia, zasad doboru reduktorów, systemów zabezpieczeń,
  • tłoczni, sprężarek, pomp i przepompowni,
  • urządzeń do pomiaru strumienia przepływu,
  • metody biernej i czynnej ochrony rurociągów przed korozją,
  • bezwykopowych metod renowacji rurociągów,
  • norm technicznych wymaganych przy projektowaniu,
  • norm dotyczących ochrony środowiska.

W pracowni komputerowej w czasie ćwiczeń audytoryjnych studenci zapoznają się z najnowszymi programami do obliczeń hydraulicznych sieci płynowych (ciepłowniczych, gazo wych, kanalizacyjnych i wodociągowych), projektowania sieci oraz doboru wymiarów geometrycznych elementów sieci. Ćwiczenia wykonywane będą w większości na rzeczywistych sieciach. Z kolei ćwiczenia projektowe będą polegały na samodzielnym wykonaniu przez każdego studenta projektu wybranej instalacji, sieci lub elementu sieci wraz z niezbędnymi obliczeniami.

Praktyka technologiczna ? 9 tygodni.
Praktyka dyplomowa ? 3 tygodnie.