Wiesław Szadkowski doktor inżynier, specjalista w zakresie Maszyn i Urządzeń Energetycznych oraz Inżynierii Środowiska. Studiował w Instytucie Techniki Cieplnej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej uzyskując stopień inż. mechanika (1973) oraz mgra inż. mechanika (1976). Po studiach pracował w Instytucie Mechanizacji Rolnictwa. W 1977 roku podjął pracę na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej uzyskując tytuł dr nauk technicznych (1988).
W 1993 roku pracował w Iranie w firmie "JGC Corporation Japan" przy budowie rafinerii w Araku (Quality Control -"Sulphur Recovery Unit").
W 1997 roku odbył szkolenie "Energy Management and Auditing ? Energy Efficiency in Small and Medium Industries in Poland" ? Stockholm, której organizatorem były: AF-Energikonsult Stockholm AB i Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Od 2001 roku Audytor Energetyczny KAPE nr 0129. W latach 1999- 2012 pracował jako ekspert w Uczelnianym Centrum Badawczym Energetyki i Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Adiunkt w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego na Wydziale Zarządzania (1997? 2013).
W 2009 roku uzyskał uprawnienia nr SP/WIŚ/7510.2008/81 do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
Współautor prac badawczych i wdrożeniowych prowadzonych w Politechnice.
Obszar działalności naukowej i zawodowej: urządzenia mechaniczne: pompy, wentylatory, sprężarki, naczynia ciśnieniowe, modernizacje napędów, urządzenia do filtracji wody sieciowej, konstrukcje kotłów i wymienników ciepła, węzły ciepłownicze, instalacje c.o. i c.w.u., auditing energetyczny dla budownictwa, przemysłu, źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych, produkcja ciepła i energii elektrycznej w układach kogeneracyjnych, odnawialne źródła energii, planowanie energetyczne na szczeblu gmin, analizy techniczno ? ekonomiczne, projekty modernizacyjne w dziedzinie racjonalnego użytkowania i produkowania ciepła.
Autor artykułów: "Określenie opłacalności modernizacji pomp, napędów i układów regulacyjnych" - Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja, nr 43/10 (2012): "Wpływ niewłaściwego doboru pomp na koszty ich eksploatacji" - Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja, nr 42/10 (2011).
Autor wielu audytów energetycznych, opracowań i ekspertyz.
Jest współautorem 1 patentu i 2 wzorów użytkowych.
Uzyskał następujące nagrody:
* Nagroda Rektora PW - za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, 1985 (Nagroda Zespołowa)
* Nagroda Rektora PW - za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, 1988 (Nagroda Indywidualna)
* Nagroda Rektora PW - za osiągnięcia naukowe, 1991 (Nagroda Zespołowa)
Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi 68-2003-166 (2003) oraz złotym medalem za wieloletnią służbę (2011).