Witold WarownyWitold Warowny tytuł zawodowy mgr inż. otrzymał w roku 1968 na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Bezpośrednio po studiach został zatrudniony w fabryce farb i lakierów "Alfa" w Pruszkowie, gdzie po roku został Kierownikiem Produkcji. Otrzymał kilka świadectw prac racjonalizatorskich. W latach 1971-1974 pracował w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (ICHF PAN), gdzie zaprojektował i zbudował oryginalną aparaturę do badań wolumetrycznych fazy gazowej. W 1976 otrzymał w ICHF PAN stopień doktora nauk chemicznych. W Instytucie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (IGNiG) pracował w latach 1975-1988 na stanowisku adiunkta. W ramach urlopu bezpłatnego z IGNIG przebywał w latach 1979-1983 w USA, pracując w UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles) jako stażysta po doktoracie i w TAMU (Texas A&M University), jako pracownik naukowo-badawczy. W 1989 ponownie zatrudniony w ICHF PAN, na stanowisku adiunkta, gdzie pracował do roku 1998. W międzyczasie w latach 1995-1996 w ramach urlopu bezpłatnego wyjechał do pracy na Uniwersytet Alberta w Edmonton (Kanada). W latach 1998-2001 pracował na stanowisku doradcy Prezesa w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A. (PGNIG S.A.), gdzie współpracował z kilkoma instytucjami zagranicznymi, np. Gas Utilization & Research Group czy European Gas Research Group (członek Zarządu). W PGNiG S.A. brał udział w realizacji dużych inwestycji gazownictwa, w tym przewodnictwo w komisjach odbioru obiektów przemysłowych. Praca w IGNIG i PGNIG owocowała około 60-ma artykułami związanymi z przemysłem naftowo-gazowniczym oraz współautorstwem polskich norm ISO i autorstwem norm zakładowych z dziedziny gazownictwa.
W roku lutym 2002 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu, Akademii Górniczo-Hutniczej. Od roku 2003 pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej (BMiP PW - oddział w Płocku) Na tym Wydziale w latach 2012-2015 był kierownikiem Zakładu Chemii i Technologii Organicznej. Od roku 2015 zostałem zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Na uczelniach wykłada szeroki zakres tematyczny, w tym: termodynamika techniczna i chemiczna, inżynieria chemiczna, podstawy projektowania w technologii chemicznej, modelowanie procesów technologicznych.
W działalności naukowej jest autorem około 120 artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych i polskich. Czynny uczestnik (prelegent lub autor artykułu) w około 30-tu konferencjach zagranicznych i polskich o zasięgu międzynarodowym. Promotor obronionych 2 prac doktorskich, recenzent prac habilitacyjnych i doktorskich, książek i/lub monografii, ekspertyz,. Na Wydziale BMiP PW był promotorem prac magisterskich i inżynierskich.