Maciej ChaczykowskiMaciej Chaczykowski w 1997 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej z tytułem magistra inżyniera o specjalności inżynieria gazownictwa i tamże uzyskał kolejne stopnie: doktora nauk technicznych (2001) i doktora hab. nauk technicznych (2012).

Zajmuje się dydaktyką i badaniami w obszarze zarządzania sieciami płynowymi, w tym modelowaniem i komputerową symulacją sieci płynowych oraz zagadnieniami efektywności energetycznej. Jest współautorem szeroko stosowanych w przemyśle pakietów oprogramowania symulacyjnego do obliczeń cieplno-hydraulicznych sieci płynowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują także: badania systemów transportu rurociągowego na gruncie analizy egzergetycznej, transport mieszanin dwutlenku węgla na potrzeby sekwestracji, zagadnienia sieci inteligentnych. Jako autor lub współautor ogłosił 2 monografie: Osiadacz A.J., Chaczykowski M., Stacje gazowe: teoria, projektowanie, eksploatacja. Fluid Systems, Warszawa 2010 oraz Chaczykowski M., Procesy cieplne w stacji przetłocznej zwiększające efektywność transportu gazu, Prace naukowe Politechniki Warszawskiej, Inżynieria Środowiska, z. 60, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012, i ponad 40 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz w materiałach konferencyjnych. Od 2002 zatrudniony jako adiunkt, a od 2013 jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Systemów Ciepłowniczych i Gazowniczych na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie związany od 2009 roku, początkowo na stanowisku starszego wykładowcy, a od 2012 roku na stanowisku profesora w Zakładzie Inżynierii Środowiska na Wydziale Inżynierii i Ekonomii.

Współpracował z norweską fundacją naukową Polytec oraz norweskim operatorem gazociągów Gassco AS w zakresie symulacji nieizotermicznego przepływu gazu w rurociągach podmorskich (2011-2012). Obecnie, w ramach prac komitetu technicznego Międzynarodowej Unii Gazowniczej, we współpracy z operatorami systemów dystrybucyjnych gazu ziemnego z Niemiec i z Danii, prowadzi badania nad zarządzaniem systemem gazowniczym w warunkach rozproszonych źródeł gazu o zmiennym składzie, w tym procesami magazynowania energii ze źródeł odnawialnych (technologie Power-to-Gas). W obszarze energetyki cieplnej i gazowej współpracuje także z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Budownictwa i Architektury. Członek: Pipeline Simulation Interest Group USA (1998-), International Gas Union Norwegia ? Working Committee 4 (Distribution) (2012-).

Wybrane artykuły w czasopismach:

• Chaczykowski M., Osiadacz A.J., Comparison of isothermal and non-isothermal pipeline gas flow models, Chemical Engineering Journal 81 (2001) 41-51,
  • Chaczykowski M., Sensitivity of pipeline gas flow model to the selection of the equation of state, Chemical Engineering Research and Design 87 (12) (2009) 1596-1603,
  • Chaczykowski M., Transient flow in natural gas pipeline - The effect of pipeline thermal model, Applied Mathematical Modelling 34 (4) (2010) 1051-1067,
  • Chaczykowski M., Osiadacz A.J., Uilhoorn F.E., Exergy-based analysis of gas transmission system with application to Yamal-Europe pipeline, Applied Energy 88 (6) (2011) 2219-2230,
  • Chaczykowski M., Osiadacz A., Dynamic simulation of pipelines containing dense phase/supercritical CO2-rich mixtures for carbon capture and storage, International Journal of Greenhouse Gas Control 9 (2012) 446-456.