Wiedzę na temat niepełnosprawności studentów Uczelnia uzyskuje podczas przyjmowania dokumentów na studia. Wypełniona przez kandydata rubryka dot. niepełnosprawności stanowi ważną informację dla Uczelni. Wiedza ta daje możliwość przekazania Studentowi niepełnosprawnemu informacji o przysługujących mu uprawnieniach i formach wsparcia przez Uczelnię.
Warto przy tym zaznaczyć, że na Uczelni najważniejsze informacje organizacyjne przekazywane są na spotkaniu władz Uczelni ze studentami I roku studiów. Omawiane są wtedy ważne dokumenty wewnętrzne, regulujące prawa i obowiązki studentów min:
- Regulamin Studiów,
- Zarządzenie Rektora w sprawie Regulaminu Przyznawania, Wspierania oraz Dysponowania Środkami z Funduszu Wsparcia Studentów Niepełnosprawnych,
- Regulamin świadczeń dla studentów a w tym stypendium socjalne, stypendium specjalne dla studentów niepełnosprawnych, stypendium Rektora, zapomogi,
- Informacja o możliwości kontaktu z koordynatorem pomocy studentom niepełnosprawnością..
Uczelnia dostrzega potrzebę wsparcia dotyczącego trzech głównych grup studentów z niepełnosprawnością, mających problemy z poruszaniem się, widzeniem, słyszeniem oraz schorzenia endokrynologiczno – metaboliczne.
Dla studentów słabowidzących wsparciem są m.in. strona internetowa Uczelni z zastosowaniem kontrastowego tła wraz z powiększoną czcionką, stanowiska komputerowe w Bibliotece uczelnianej, wyposażone w czujnik gałki oka i drukarkę brajlowską.
Studenci z dysfunkcją słuchu jeżeli zgłoszą taką potrzebę, mają możliwość korzystania z pomocy tłumacza języka migowego oraz pętli indukcyjnej.
Na stronie Uczelni w formie filmu zawarta jest informacja o Uczelni z udziałem tłumacza języka migowego.
Studenci z problemami w poruszaniu się, w tym poruszających się na wózkach, to grupa najczęściej wspierana w naszej Uczelni. Dla tej grupy studiujących istotne okazuje się wsparcie w postaci:
- podjazdów na Uczelnię i do Domu Studenta,
- wind,
- pokoi w DS. przygotowanych pod potrzeby tego typu niepełnosprawności,
Studentom z niepełnosprawnością przysługuje możliwość studiowania według indywidualnego planu i programu studiów na zasadach ustalonych przez Regulamin studiów (indywidualne warunki udziału w zajęciach, zaliczania zajęć, odbywania i zaliczania praktyk, zdawania egzaminów). Z myślą o tej grupie studentów uczelnia organizuje także dedykowany transport. W Domu Studenta, zaadaptowano pokoje dla studentów, uwzględniając potrzeby studentów związane z poruszaniem się na wózkach. Pokoje umieszczono na parterze DS. Stosunkowo nowym wyzwaniem dla uczelni są studenci z różnymi problemami psychicznymi, takimi jak np. zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Warto też odnotować pomoc w formie osobistego asystenta. W tej formie wsparcia Uczelnia finansuje asystę drugiej osoby, studenta (np. koleżanki, kolegi z roku), która towarzyszy studentowi z niepełnosprawnością podczas dojazdu na zajęcia, w czasie ich trwania (robiąc notatki) oraz np. w bibliotece czy podczas robienia zakupów. Nadmieniam, że w każdym roku studenci korzystają z tego wsparcia. Niepełnosprawność wzroku, słuchu czy deficyt fizyczny nie oznacza, że student nie może brać udziału w zajęciach z wychowania fizycznego.
Zamiast W- F- u w formach standardowych oferowane są zajęcia dostosowane do możliwości studentów niepełnosprawnych w salach ćwiczeń na przyrządach specjalistycznych (które systematycznie dokupujemy), na basenie (nauka i doskonalenie pływania).
Szczegółowe informacje o pomocy udziela Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych i koordynator ds. dostępności - Anita Moczulak
Tel. 23 672 20 50 wew. 2142, 509 026 417
lub e-mail: