W kalendarz wydarzeń Studium Języków Obcych PWSZ w Ciechanowie wpisuje się na stałe Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla studentów wszystkich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, który w dniach 19 - 20 marca 2014 odbył się już po raz czwarty. Celem konkursu jest przede wszystkim propagowanie nauki języka niemieckiego, rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim i kulturą krajów obszaru niemieckojęzycznego, motywowanie studentów do doskonalenia sprawności językowych, współpraca lektorów, wymiana doświadczeń w pracy dydaktycznej ze studentami oraz integracja braci studenckiej Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Faktem jest obecna dość niepewna pozycja języka niemieckiego, zdominowanego przez język angielski, ale ta sytuacja nie zraża lektorek SJO PWSZ w Ciechanowie pań Agnieszki Mikołajczak i Anny Laskowskiej, o czym świadczy już czwarte tego typu przedsięwzięcie.

         Uczestnicy konkursu przyjechali do Ciechanowa z odległych zakątków Polski: z Chełma, Legnicy, Konina i Gorzowa Wielkopolskiego, oczywiście studentów z ciechanowskiej uczelni nie zabrakło. W dzień poprzedzający konkurs odbyła się tradycyjnie uroczysta kolacja, podczas której organizatorzy integrowali się z gośćmi w bardzo przyjemnej atmosferze.

        W drugim dniu został przeprowadzony konkurs języka niemieckiego składający się z dwóch etapów: części pisemnej i ustnej. Rozpoczęcie konkursu zainicjował prorektor PWSZ w Ciechanowie dr inż. Grzegorz Koc, witając bardzo serdecznie przybyłą młodzież i życząc wszystkim szczęścia. Następnie zabrał głos przewodniczący Parlamentu Studenckiego PWSZ w Ciechanowie Adrian Brzozowski, student inżynierii środowiska, który podziękował za przybycie i wyraził głęboką nadzieję na nawiązanie współpracy z kolegami z innych uczelni.

         Po zmaganiach się z testem i prezentacją ustną zostali wyłonieni zwycięzcy. Po dość wyrównanej walce uplasowali się na miejscu I ? Sylwia Motyka z PWSZ Legnicy; na miejscu II ? Adrian Schreinert z PWSZ Chełma i na miejscu III ? Alicja Kowalczyk z PWSZ Gorzowa Wielkopolskiego. Gratulujemy wygranych, które były bardzo atrakcyjne. Oprócz wysokich nagród pieniężnych przekazanych przez rektora PWSZ w Ciechanowie, znalazły się liczne upominki, nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwa językowe (Hueber, Pearson).

Za całość imprezy, za bardzo dobre przygotowanie merytoryczne i techniczne oraz za przyjazną atmosferę odpowiedzialne osoby, panie Agnieszka Mikołajczak, Anna Laskowska i Agnieszka Polens zebrały wyrazy podziękowań i uznania od uczestników konkursu.

      ?Pomimo aktualnej sytuacji dotykającej znacząco język niemiecki, nie można całkowicie zrezygnować z nauki innych języków na rzecz angielskiego i wykluczyć je z listy przedmiotów szkolnych. W obecnej chwili zauważa się deficyt w zainteresowaniu nauką języka niemieckiego, ale myślę, że jest to tylko przejściowy moment w polityce językowej. Niemcy, Austria czy Szwajcaria coraz częściej spoglądają w naszą stronę szukając dobrych pracowników i oferując ciekawe miejsca pracy w różnych branżach. Wielka Brytania zapełniła się pracownikami z Polski i jest coraz trudniej znaleźć tam dobrze płatną pracę. Co roku kilku studentów naszej uczelni wiąże swoją przyszłość z Niemcami. Świadczy o tym chociażby zainteresowanie studentów tłumaczeniem dokumentów na język niemiecki, czy to z kierunku pielęgniarstwa, czy z elektroniki. Przecież z dokumentacją w języku niemieckim nie szuka się chyba pracy w Anglii? Studenci z młodszych roczników ubiegają się o stypendia DAAD na kursy językowe. Ostatnio dużym sukcesem zakończył się wyjazd studentów do Niemiec w październiku 2013, a mianowicie doszło do podpisania umowy w ramach programu Erasmus między naszą uczelnią a Beuth-Hochschule w Berlinie, dzięki której nasi studenci będą mogli studiować w stolicy Niemiec. Jestem z tego bardzo dumna, bo nie każda szkoła wyższa może pochwalić się takim partnerem. Trwają teraz kolejne negocjacje z Fachhochschule w Poczdamie. Przytoczyłam wiele przykładów na to, że znajomość języka niemieckiego jest ważna w dzisiejszych czasach, a wręcz atutem. Posługiwanie się językiem angielskim stało się zwyczajnym standardem, dodatkowa znajomość drugiego języka obcego jest pożądana przez pracodawców. Dlatego wszelkie działania promujące naukę języka niemieckiego uważam za słuszne i konieczne, aby zachęcić i przekonać studentów, że język niemiecki nie jest czymś strasznym, jak wielu sądzi. Niemcy są naszymi bliskimi sąsiadami, których warto odwiedzać i korzystać z możliwości, jakie nam oferują.? ? mówi pani Agnieszka Mikołajczak, lektor języka niemieckiego, pełniący funkcję kierownika Studium Języków Obcych PWSZ w Ciechanowie.