I Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego
w PWSZ Ciechanów 16-17 marca 2011r.

Zespół Lektorów Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie zorganizował po raz pierwszy w murach naszej uczelni Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego. Organizatorami konkursu były: p. Agnieszka Mikołajczak, p. Anna Laskowska i p. Agnieszka Polens.

Konkurs był skierowany do wszystkich studentów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w całej Polsce. Celem konkursu było szerzenie znajomości języka niemieckiego, rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim i kulturą krajów obszaru niemieckojęzycznego, motywowanie studentów do doskonalenia sprawności językowych, współpraca lektorów, wymiana doświadczeń w pracy dydaktycznej ze studentami oraz integracja braci studenckiej PWSZ-etek.

Zespół Lektorów Języków Obcych PWSZ Ciechanów miał zaszczyt gościć studentów z PWSZ Chełm, PWSZ Zamość, PWSZ Gorzów Wielkopolski, PWSZ Leszno, PWSZ Elbląg, nie zabrakło również studentów z ciechanowskiej uczelni. Przybyli goście integrowali się na uroczystej kolacji, która odbyła się 16 marca 2011r. w stołówce akademickiej. Ten wieczór integracyjny był okazją do wymiany doświadczeń z innymi lektorami towarzyszącymi studentom. Część właściwa konkursu odbyła się 17 marca 2011r., którą otworzył p. Piotr Wójcik Kanclerz PWSZ Ciechanów. Serdecznie powitał uczestników życząc połamania długopisów. Całość przebiegała dwuetapowo: etap pisemny i etap ustny.

W konkursie brało udział 17 uczestników. W części pisemnej studenci zmagali się z tekstem ze słuchu, tekstem czytanym i rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny. Do etapu ustnego zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy zdobyli w pierwszej części powyżej 80% sumy możliwych punktów. W części ustnej studenci opisywali zdjęcia, odpowiadali na pytania egzaminatorów i dyskutowali na wskazany temat.

Studenci zaprezentowali bardzo dużą wiedzę i wysoki poziom znajomości języka niemieckiego. Po wyrównanej walce o trzy pierwsze miejsca laureatami zostali studenci z PWSZ Gorzów Wielkopolski i PWSZ Elbląg, tj.

• I miejsce - Milena Winkel - PWSZ Gorzów Wielkopolski (uzyskała 67 pkt. na łączną ilość 70 pkt.)
  • II miejsce - Monika Jakimowicz - PWSZ Elbląg (uzyskała 65 pkt. na łączną ilość 70 pkt.)
  • III miejsce - Anna Sobkowska - PWSZ Gorzów Wielkopolski (uzyskała 64 pkt. na łączną ilość 70 pkt.)

Nagrody wręczył i zakończył konkurs Kanclerz PWSZ Ciechanów.

Uczestnicy konkursu opuszczali mury uczelni z miłymi wrażeniami i ogromną nadzieją, iż konkurs będzie kontynuowany w następnych latach i stanie się tradycją uczelni ciechanowskiej.

Szczególne podziękowania składają organizatorzy konkursu Panu Rektorowi PWSZ Ciechanów za ufundowanie nagród pieniężnych oraz wydawnictwom podręczników do nauki języka niemieckiego Hueber, LektorKlett i WSiP.

Warto przypomnieć, że tego typu przedsięwzięcie w PWSZ Ciechanów podejmowane przez germanistki Zespołu Lektorów Języków Obcych nie jest pierwszym działaniem na rzecz propagowania nauki języka niemieckiego wśród rzeszy studenckiej.
Aby zapewnić stabilną pozycję języka niemieckiego wśród języków obcych, konieczne jest wprowadzenie obowiązkowego drugiego języka obcego w szkołach na całym świecie.
Jednak daje się zauważyć, że w wielu miejscach język niemiecki jest nadal najważniejszym drugim językiem obcym, gdyż niebawem Niemcy jak i również Austria otworzą swoje rynki pracy dla inżynierów, ekonomistów, informatyków i wielu innych zawodów.

Agnieszka Mikołajczak
Agnieszka Polens