II Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego
w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie
21 - 22.03.2012

Po raz drugi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla wszystkich studentów PWSZ w Polsce. Organizatorami były: Agnieszka Mikołajczak, Anna Laskowska, Agnieszka Polens.
Jak wiadomo w PWSZ studenci decydują się na kontynuowanie języka obcego po szkole średniej, mają do wyboru lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

Aby zachęcać i motywować studentów do nauki języków obcych stosuje się różne formy aktywizujące uczących się. Jedną z nich jest uczestnictwo w konkursach, w których można wykazać się wiedzą, sprawdzić się z innymi, zweryfikować swoje dotychczasowe działania. I tak też zrobiły lektorki (p. Mikołajczak i p. Laskowska) organizując II Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego. W konkursie tym, zawarty jest także aspekt socjologiczny - integracja ze studentami innych uczelni, możliwość nawiązania nowych kontaktów, wymiana doświadczeń, zaprezentowania się przed innymi i oczywiście promowania naszej uczelni w kraju.
W konkursie udział wzięli studenci z PWSZ w Polsce. Gości powitał i konkurs otworzył Rektor PWSZ prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy rozwiązywali test pisemny składający się z trzech obszarów: pierwszy - rozumienie tekstu ze słuchu, drugi - rozumienie tekstu czytanego i trzeci zagadnienia leksykalno-gramatyczne. Po sprawdzeniu i ogłoszeniu wyników cząstkowych uczestnicy przechodzili do etapu ustnego, w którym musieli wykazać się praktyczną znajomością języka poprzez udział w dyskusji na określony temat i odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji życia codziennego. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy i opanowaniem języka niemieckiego. Konkurencja była duża. Ale wygrać może tylko jeden. I tak pierwsze miejsce zajął student z PWSZ Elbląg, a drugie i trzecie dwójka studentów z PWSZ Gorzów Wielkopolski. Naszym studentom też poszło nieźle - studentka III roku ekonomii uplasowała się na IV miejscu w ogólnym zestawieniu wyników. Gratulujemy! Po zakończonym konkursie nagrody rzeczowe i pieniężne wręczył Rektor PWSZ prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa.

I miejsce - Jarosław Dopierała PWSZ Elbląg
II miejsce - Barbara Kaźmierczak PWSZ Gorzów Wielkopolski
III miejsce - Tomasz Tomaszewski PWSZ Gorzów Wielkopolski
IV miejsce - Emilia Olszewska PWSZ Ciechanów

Warto motywować studentów do tego typu przedsięwzięć, ponieważ nie trzeba nikomu tłumaczyć jak potrzebna jest w dzisiejszych realiach znajomość języka obcego. Umiejętność władania jednym językiem obcym stała się normą, na zachodzie jest bardzo zauważalna tendencja trójjęzyczności. Opanowanie dwóch języków obcych zdobywa coraz więcej popularności.

Agnieszka Mikołajczak
Agnieszka Polens