Projekt "Deutsch-Wagen-Tour"
w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie.
W obecnej dobie globalizacji umiejętność posługiwania się językami obcymi jest tak oczywista, że nikogo nie dziwi już fakt, że w szkołach wprowadza się naukę nawet trzeciego języka obcego. Powszechnie zauważa się, iż język angielski wyprzedza inne języki obce, co nie oznacza, że rezygnuje się z nauki innych języków. Pomimo dominacji angielskiego studenci Wydziału Inżynierii w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie również uczą się drugiego języka obcego, jakim jest język niemiecki.
Ogólnie panuje tendencja wyolbrzymiania języka niemieckiego jako bardzo trudnego, jednak lektorzy języka niemieckiego PWSZ w Ciechanowie p. Agnieszka Mikołajczak i p. Anna Laskowska wyszły naprzeciw temu stwierdzeniu i zorganizowały spotkanie z p. Dariusem Kurem - przedstawicielem projektu "Deutsch-Wagen-Tour" w dniu 17 lutego 2010 roku.
Projekt powstał w kwietniu 2009 roku z inicjatywy Goethe - Institut i skierowany jest do uczniów, studentów, nauczycieli oraz osób, które chcą uczyć się języka niemieckiego. W sposób nie szablonowy i przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań lektorzy Instytutu Goethego prowadzą lekcje języka niemieckiego, tym samym zachęcając uczestników do efektywniejszej nauki języka. Honorowy patronat inicjatywy "Deutsch-Wagen-Tour" objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W trakcie realizacji projektu w PWSZ w Ciechanowie, studenci II roku Wydziału Inżynierii mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i nawiązać kontakt z rodzimym użytkownikiem języka niemieckiego. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. W dość nie typowy, ale interesujący sposób p. Darius Kur zachęcał studentów do poszerzania wiedzy i rozwijania kompetencji językowych oraz przedstawił szereg możliwości wyjazdów zagranicznych i ofert stypendialnych. Po zakończeniu zajęć lektorzy z wraz z przedstawicielem "Deutsch-Wagen-Tour" spotkali się z Dziekanem Wydziału Inżynierii p. dr inż. Leonem Wyszyńskim, aby wspólnie zastanowić się nad sylwetką przyszłego absolwenta PWSZ, który potrafiłby zaistnieć nie tylko na krajowym ale i na międzynarodowym rynku pracy. W rozmowie niejednokrotnie podkreślano, jak ważna jest znajomość języka niemieckiego ze względu na bliskie sąsiedztwo Polski i Niemiec oraz na niemiecką myśl techniczną jak nowoczesne rozwiązania technologiczne, urządzenia elektroniczne, czy budowa maszyn budowlanych.
Zjednoczona Europa stwarza studentom naszej Uczelni wiele możliwości takich jak wyjazdy stypendialne na wyższe uczelnie techniczne w Niemczech czy wymiany studenckie w ramach projektów unijnych, które student może wykorzystać do własnego rozwoju zawodowego pod warunkiem dobrej znajomości języka niemieckiego.