Edytuj nagłówek
Aktualności

W dniu 28 listopada br. przedstawiciele naszej Uczelni uczestniczyli w organizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji konferencji „Szczyt Cyfrowy IGF Polska 2024”. To najważniejsze krajowe wydarzenie poświęcone przyszłości Internetu oraz wyzwaniom związanym z rozwojem bezpiecznej przestrzeni cyfrowej.

Szczyt otworzył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Do udziału merytorycznego w tegorocznej edycji Szczytu Cyfrowego zgłosiło się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, a także reprezentujących środowiska naukowe oraz administrację, biznes i zrzeszenia techniczne. Do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło łącznie 61 ofert, spośród których Rada Programowa Szczytu zakwalifikowała do zorganizowania sesji w ramach zakresów tematycznych takich jak cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i inne technologie cyfrowe, dyplomacja cyfrowa i zarządzanie Internetem, umiejętności cyfrowe, cyfrowa gospodarka, 6 projektów.

Sesja zorganizowana przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie - Centrum Innowacji i Transferu Technologii we współpracy z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie zatytułowana „Cyberbezpieczeństwo i ochrona infrastruktury krytycznej w warunkach wojny hybrydowej”, moderowana była przez:

pomysłodawców i autorów sesji:

  • dr Sławomir Gromadzki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii
  • dr Dolores Gracja Piwek, zastępca dyrektora Instytutu Zarządzania Lotnictwem Cywilnym na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

prelegenci:

  • płk dr hab. inż. Robert Janczewski, profesor PANS, Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni im. Bohaterów Westerplatte
  • ppłk dr inż. Kamila Kreis-Tomczak, Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • mgr Janusz Janiszewski, były prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, przewodniczący Rady Sterującej A6 Alliance
  • dr Rafał Zgorzelski, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • dr Sandra Zagroba-Zbrzeska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

Sesja została poświęcona omówieniu wyników najnowszych badań w zakresie problematyki cyberbezpieczeństwa i ochrony infrastruktury krytycznej, a także zagrożeniom wobec cyberbezpieczeństwa RP w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej w warunkach wzrastających cyberzagrożeń oraz zidentyfikowanych ataków hybrydowych na instytucje i przedsiębiorstwa w Polsce. Zostały podczas niej również przedstawione informacje oraz sformułowane konkluzje płynące z analizy cyberataków przeprowadzanych na terenie Unii Europejskiej po wybuchu wojny w Ukrainie, w tym stanowiska dotyczące obszaru bezpieczeństwa teleinformatycznego, cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń.

Należy dodać, że pomysłodawcy sesji z PANS i ASzW-oju zostali wybrani jako jedyni spośród przedstawicieli środowiska naukowego. Zarówno w przygotowanie panelu, jak i udział merytoryczny podczas Szczytu byli zaangażowani naukowcy z Wydziału Nauk Technicznych i Społecznych w Mławie, Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych oraz Wydziału Inżynierii i Ekonomi.

W wydarzeniu uczestniczył także kanclerz PANS im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie - Piotr Wójcik.

Wyniki naboru

Program Szczytu

Zapis sesji