Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem wyjazdu edukacyjnego w Bieszczady. To już nasz drugi wyjazd o charakterze interdyscyplinarnym. W wyjazdowych zajęciach warsztatowych z różnych dziedzin brali udział przedstawiciele aż czterech Kół Naukowych: „HUMANUS”, „EDUCANDI” SKN PIELEGNIARSTWA oraz „METALIKI”. Wyjazd trwał 4 dni i był bardzo intensywny.
Pierwszy dzień rozpoczął się bardzo słodko. A to dlatego, że od samego rana pracowaliśmy w Fabryce Czekolady „Pelczar”. Po dwóch godzinach łasuchowania udaliśmy się do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
W czwartek wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Tam poznaliśmy technologie destylacji ropy naftowej, które opracował Ignacy Łukasiewicz. Na trasie edukacyjnej poznaliśmy teorie powstania ropy naftowej, położenie złóż kopalin w Polsce, technologie destylacji ropy naftowej, historię wiertnictwa z elementami geologii i geofizyki, a także zapoznaliśmy się ze sposobami poszukiwania, wydobycia i dystrybucji gazu ziemnego oraz katastrofy i niebezpieczeństwa występujące podczas wierceń.
Po południu druga sesja, czyli warsztaty w Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno. Program obejmował samodzielną produkcję prostych wyrobów szklanych, obróbkę, zdobienie, malowanie, piaskowanie i grawerowanie szkła, produkcję szklanych figurek metodą palnikową oraz badanie właściwości szkła przez samodzielnie przeprowadzone eksperymenty na szklanych rekwizytach (soczewki, kalejdoskop, światłowody).
W piątek rano opuściliśmy przepiękne krajobrazy Polańczyka i udaliśmy się do pobliskiej elektrowni szczytowo – pompowej „Solina” na Sanie. Zapoznaliśmy się z systemami bezpieczeństwa i zarządzania obiektami infrastruktury krytycznej. Potem spacer po koronie zapory i w drogę! W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Po południu spotkaliśmy się
z przedstawicielami Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej.
Międzywydziałowy wyjazd to doskonała okazja nie tylko do poznania specyfiki poszczególnych kierunków, ale także nawiązania nowych znajomości oraz możliwość integracji naszej społeczności akademickiej. I chociaż wolnego czasu było mało, to pobyt
w tych pięknych okolicznościach bieszczadzkiej przyrody był nieoceniony!
Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu i fotografii. Więcej zdjęć, jak zwykle na naszym fanpage`u.