Ponad 16 tys. miejsc praktyk w 1500 urzędach i jednostkach administracji publicznej do końca roku ? to oferta nowego rządowego programu, który umożliwi młodym zdobywanie doświadczenia zawodowego i ułatwi im start na rynku pracy.

Administracja potrzebuje młodych ludzi pełnych pomysłów, zaangażowania, innowacyjnego myślenia. A młodzi ludzie nauczą się tego jak działa administracja. Program praktyk studenckich w administracji publicznej cieszy się z zainteresowaniem zarówno ze strony urzędów, jak i środowiska akademickiego. Sprawozdanie Szefowej Służby Cywilnej wykazało, że łącznie 1500 urzędów zadeklarowało chęć utworzenia 16 600 miejsc praktyk od lipca do grudnia tego roku. Urzędy zobowiązane były zgłosić przynajmniej jedno miejsce praktyk na każdych 20 zatrudnionych pracowników. Większość praktyk studenckich potrwa trzy miesiące.
          Praktyki w urzędach są też bardzo dobrą propozycją dla studentów, którzy chcą związać swoją przyszłość zawodową z administracją publiczną. Od teraz będą mogli zdobyć doświadczenie i umiejętności właśnie takie, jakich będzie wymagał od nich przyszły pracodawca, bo poznają od wewnątrz specyfikę pracy w urzędzie. Uwzględniając, że nasza Uczelnia realizuje od 2012 roku profil praktyczny oferta ta nabiera niezwykle ważnego znaczenia.
           Szczegółowa oferta praktyk będzie dostępna na stronie www.oferty.praca.gov.pl Osoby odpowiedzialne za zgłaszanie studentów będą mogły znaleźć tam wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą im na wybranie jak najlepszej oferty (czas, miejsce praktyk, ogólny zakres obowiązków i wymagane kompetencje kandydata).
           Program praktyk studenckich w administracji rządowej to kolejna inicjatywa popierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma zapewnić studentom dostęp do rynku pracy. Resort nauki prowadzi również kampanię pod hasłem Studiujesz? Praktykuj!, która zachęca młodych do wcześniejszego zdobywania doświadczenia, a pracodawców do organizowania ciekawych i przemyślanych ofert praktyk www.lepszepraktyki.pl - portal Parlamentu Studentów RP.