W dniach 23-24 września br. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Ciechanowie po raz kolejny gościła delegację zagraniczną z uczelni partnerskiej, tym razem z Kolegium w Mariampolu (Marijampol?s Kolegija) na Litwie.
Wizyta odbyła się
w ramach Programu Erasmus i obejmowała spotkania z Władzami Uczelni, zwiedzanie biblioteki uczelnianej, laboratoriów i pracowni informatycznych. Prowadzono także rozmowy na temat aktualnych problemów

związanych z kształceniem studentów na poziomie zawodowym w obu uczelniach partnerskich, a także wymianę doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących rozwiązań dydaktycznych i podnoszenia jakości kształcenia. W trakcie rozmów okazało się, że z takimi problemami jak niż demograficzny czy masowa migracja młodzieży do państw zachodnich w poszukiwaniu pracy borykają się nie tylko polskie uczelnie, ale podobnie jest i na Litwie, dlatego tak ważne jest pilne śledzenie tych zjawisk, aby móc odpowiednio dopasować ofertę kształcenia dla przyszłych studentów. Międzynarodowe umowy partnerskie pomiędzy uczelniami w ramach programu Erasmus dają szansę stypendystom na zdobycie nowych umiejętności zawodowych i językowych oraz nawiązanie kontaktów naukowych.

Przedstawiciele uczelni z Mariampola zwiedzili Wydział Inżynierii i Ekonomii, Zamiejscowy Wydział Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie oraz Akademickie Centrum Kształcenia. Goście byli szczególnie zainteresowani systemem kształcenia studentów na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdyż planują uruchomić podobny kierunek na swojej uczelni. Mieli także okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami przemysłu elektronicznego, odwiedzając fabrykę LG Electronics w Mławie. Z uwagi na podobny profil kształcenia, obie uczelnie zadeklarowały gotowość zacieśnienia współpracy dotyczącej wymiany studentów i pracowników w ramach nowego programu Erasmus+ w latach 2014-2020.