Edytuj nagłówek
Aktualności
„Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa”

W dniu 14. kwietnia 2023 r. Zakład Informatyki Wydziału Inżynierii i Ekonomii Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie zorganizował konferencję „Kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa”. 

Konferencję otworzył Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie dr inż. Grzegorz Koc. Z uwagi na wymienione w jej tytule aspekty, konferencja została podzielona na dwie części. Pierwszy panel konferencji zatytułowany „Mini hacking party. Cyberbezpieczeństwo na poważnie” został poprowadzony przez zespół specjalistów z firmy Sekurak. W trakcie dwugodzinnej prezentacji pokazano w formie praktycznej jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w kontekście wykonywanych codziennych e-działań.

Drugi panel konferencji rozpoczął płk mgr inż. Radosław Kosiak (Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej). Wystąpienie dotyczyło cyberbezpieczeństwa w kontekście obrony terytorialnej. Kolejnym prelegentem był mgr inż. Damian Kacprowicz (KenBIT Sp. j.) z prezentacją „KenBIT w systemie cyberbezpieczeństwa i obronności państwa”. Zaproszenie na konferencję przyjęły również osoby z polskiego zespołu Accenture Security. Pan Kacper Romanowski przedstawił dwie prezentacje: „Bezpieczny rozwój systemów informatycznych” oraz „Etyczny hacking – wprowadzenie do testów penetracyjnych”, a Pan Przemysław Hoppe „Chmura – co to jest i jak z nią żyć bezpiecznie?”.

Panel trzeci zaczął się od prezentacji „Rola kryptografii w cyberbezpieczeństwie” ppłk. dr. inż. Mariusza Jurkiewicza (Wojskowa Akademia Techniczna). Następnie, rozwijając temat kryptografii, Pan Marcin Sadowski (SONOVERO R&D Sp. z o. o.) przedstawił prezentację „Kryptografia postkwantowa”. Kolejne wystąpienia przedstawiły osoby z polskiego zespołu Accenture Security. Pan Marcin Powichrowski odpowiedział na pytanie „Czy bezpieczeństwo to tylko kompetencje twarde? Jakich kompetencji miękkich warto nauczyć się na początku kariery w bezpieczeństwie?”, a Pani Wioleta Bartczak omówiła „Zmiany w regulacjach prawnych dot. cyberbezpieczeństwa”.

Zakres tematyczny przedstawiał najnowsze kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa.

Wszyscy prelegenci chętnie podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą oraz zdobytym doświadczeniem praktycznym z zakresu cyberbezpieczeństwa. Niewątpliwym plusem wydarzenia, były wystąpienia praktyczne w formule “live hacking”, pokazujące jak łatwe jest złamanie i pozyskanie informacji ze słabo zabezpieczonych systemów.

W konferencji brali udział studenci oraz nauczyciele akademiccy kierunku informatyka, uczniowie szkół średnich, przedstawiciele lokalnych firm z branży IT oraz zaproszeni goście. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani prezentowaną tematyką. Tego typu spotkania są doskonałą okazją do tego, aby pogłębiać swoją wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez możliwość spotkania i porozmawiania z osobami, które są ekspertami w tej dziedzinie. Ponadto pozwala propagować dobre praktyki bezpiecznego zachowania w sieci. Z uwagi na duże zainteresowanie tą tematyką, planowana jest kolejna edycja konferencji .