W siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w dniach 22–24 marca odbyła się pierwsza konferencja ds. wody (UN 2023 WATER CONFERENCE), w której uczestniczył dr inż. Sławomir Gromadzki, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie.
Przedstawiciele z całego świata – naukowcy, eksperci, praktycy, politycy podjęli się zadania opracowania Water Action Agenda, tj. propozycji działań na najbliższą dekadę mających zapewnić realizację celu 6 Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
Sesji plenarnej konferencji przewodniczyli Wilhelm Aleksander – król Niderlandów oraz prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon.
Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z UNESCO, z udziałem ministra Marka Gróbarczyka oraz Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku Krzysztofa Szczerskiego, zorganizowało panel poświęcony problematyce ekohydrologii: Transdisciplinary ecohydrology for acceleration of SDG – methodology of science and patterns of implementation. Panel moderował prof. Maciej Zalewski z Polskiej Akademii Nauk.
Konferencja był okazją do udziału w licznych sesjach, debatach i dyskusjach na temat wyzwań na najbliższą dekadę związanych ze zmianami klimatu, w tym dotyczących wody. Była też okazja do nawiązania współpracy i nowych znajomości, szczególnie w obszarze naukowym, z przedstawicielami z Korei Południowej, Pakistanu i Irlandii.
Osiągnięciem udziału w UN 2023 Water Conference było zaprezentowanie i zgłoszenie do Water Action Agenda przez dr. Sławomira Gromadzkiego autorskiej propozycji (commitment): The universal model of the „Local water partnership” and “Local water strategy” as the basis for building water security at the local and global level.
Obecnie jest to jedyna polska propozycja, która została przyjęta i opublikowana przez ONZ jako wkład do Water Action Agenda. Inicjatywa zakłada opracowanie i wdrożenie uniwersalnego modelu zarządzania zasobami wody w oparciu o Lokalną Strategię Wodną wdrażaną przez Lokalne Partnerstwa Wodne. Inicjatywa przewiduje zaangażowanie PUZ w Ciechanowie w przyszłe działania w zakresie rozwoju inicjatywy w ramach agendy działań na rzecz wody ONZ.