Edytuj nagłówek
Aktualności

image006Dnia 03.06.2022r. odbyło się pierwsze miodobranie w PUZ od rodzin pszczelich, które zagościły w tym roku w naszej uczelni.
Uczelniane rodziny pszczele miały niewiele czasu na osiągnięcie siły na pożytki wiosenne.
W każdej naszej rodzinie pszczelej trwa proces odbudowy poddanych do uli ramek z woszczyzną wchodzących w skład korpusów gniazda, miodni oraz nadstawek. To duże obciążenie dla 8 rodzin, które niedawno rozpoczęły swój rozwój na kilku ramkowych odkładach.
Nie dawały to dobrych widoków na pozyskanie miodu wiosennego. Jednak pracowite owady zgromadziły w ulach również nektar z roślin nektarujących wiosną.
Udało się pozyskać pierwszy uczelniany miód.
Nasze rodziny będą gotowe na pożytki letnie. Już teraz pszczoły oblatują akacje. Jeśli aura dopisze liczymy głównie na pożytki lipowe, której w naszym mieście nie brakuje.

 Wykonane prace:

Proces miodobrania: Miodobranie po raz pierwszy wykonuje się zazwyczaj na końcu maja lub na początku czerwca. Przystąpić do niego można dopiero w momencie, kiedy miód jest już zupełnie dojrzały.

Praca w pasiece przy ulach: Z nadstawek wyjmuje się kolejne plastry i po zmieceniu z nich pszczół wstawia się je do przygotowanej wcześniej skrzynki nadstawowej nakrytej mokrym płótnem. Do wylotka przystawia się pomost, który opierany jest o deskę wylotową. Pszczoły obsiadające plastry które chcemy pozyskać zmiata się na ten pomost. Do opustoszałej nadstawki wkłada się komplet ramek zapasowych.

W pracowni: Jedna z bardziej pracochłonna prac przy miodobraniu to – odsklapianie plastrów z miodem. Odsklepione plastry niezwłocznie wstawia się do miodarki, ponieważ wycieka z nich miód. Podczas wirowania miód z miodarki trafia na podwójne sito i do odstojnika.

Prace prowadzone były przez pracowników uczelni oraz sympatyków PUZ i pszczelarstwa w osobach: Zbigniew Pawlonka, Bogusław Kurowski, Sebastian Dalecki, Piotr Kuskowski.

We wszystkich czynnościach opisanych powyżej brali udział studenci kierunku Rolnictwo Wydziału Inżynierii i Ekonomii PUZ w Ciechanowie.