Dnia 6 maja 2013 roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta zorganizowały konferencję naukową POWSTANIE STYCZNIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU.  Konferencja odbyła się w siedzibie Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych PWSZ w Mławie. Warto wspomnieć, że podobna konferencja w Mławie zorganizowana była 50 lat temu pod kierunkiem prof. dr hab. Stefana Kieniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypadająca w tym roku 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego zobowiązywała do ponownego podjęcia tej tematyki w celu przedstawienia aktualnego stanu badań.

Obecni w auli mogli zapoznać się z bardzo szczegółowymi zagadnieniami. Program konferencji przewidywał następujące wystąpienia:

• doc. dr Leszek Zygner (Mława) ? Wypadki mławskie 1861r.
  • prof. dr hab. Janusz Szczepański (Lublin/Pułtusk) ? Społeczeństwo polskie wobec powstania styczniowego
  • ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski (Płock) ? Duchowieństwo diecezji płockiej wobec powstania styczniowego
  • prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz (Mława) ? Powstanie styczniowe na ziemi mławskiej
  • doc. dr Aleksander Kociszewski (Ciechanów) ? Powstanie styczniowe na ziemi ciechanowskiej
  • mgr Piotr Kaszubowski (Przasnysz) ? Tomasz Kolbe powstańcze lata z życiorysu
  • dr Sergiusz Leończyk (Siedlce) ? Narcyz Wojciechowski: od Serocka do Minusińska Losy powstańca z Mazowsza na zesłaniu syberyjskim
  • dr Teresa Kaczorowska (Ciechanów) ? Józef Narzymski literat i powstaniec styczniowy z Północnego Mazowsza
  • mgr Jacek Wilamowski (Mława) ? Powstanie styczniowe w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie

Galeria zdięć - konferencja POWSTANIE STYCZNIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU

Po zakończeniu konferencji odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 85 rocznicy urodzin prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza - prawnika, historyka, badacza dziejów ziemi mławskiej, senatora, prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie (w latach 2001-2005). Obecni tego dnia mieli okazję przypomnieć sobie dorobek naukowy  oraz złożyć życzenia profesorowi, który jest bez wątpienia jedną z najwybitniejszych postaci naszego regionu.

Galeria zdięć - jubileusz z okazji 85 rocznicy urodzin prof. dr hab. Ryszarda Juszkiewicza