Wydział Inżynierii i Ekonomii

Stałym punktem funkcjonowania kierunku MiBM jest „Konkurs wiedzy i umiejętności technicznych” organizowany w Wielkanocnym okresie przedświątecznym w siedzibie Wydziału Inżynierii i Ekonomii PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie przy ul. Narutowicza 9 przez Zakład Mechaniki i Budowy Maszyn.

Celem konkursu jest:

• budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowania techniką,
  • uzupełnianie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postawy uczniów,
  • rozwijanie nabytych w szkole umiejętności technicznych oraz samokształcenie potrzebne do zdobycia odpowiednich umiejętności i uzyskania kompetencji specjalistyczno-technicznych,
  • rozwijanie predyspozycje techniczne ucznia,
  • stwarzanie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa,
  • promowanie kierunku technicznego jakim jest Mechanika i Budowa Maszyn.

Zawartość merytoryczna konkursu dotyczy dla:

• części teoretycznej - historii techniki, zagadnień konstrukcji, kinematyki ruchu bryły sztywnej, termodynamiki, praw fizyki dla cieczy, budowy materii, elektrotechniki i elektroniki, automatyki, rysunku technicznego oraz miernictwa i systemów pomiarowych,
  • zadań praktycznych - rozwiązywania prostych obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi i aktywnymi, obliczania parametrów elektrycznych podstawowych elementów i układów elektronicznych, wykonywanie pomiarów wielkości fizycznych, sporządzanie i czytanie rysunków technicznych, budowanie i kierowanie pojazdami mechanicznymi, obsługa maszyn CNC oraz rozpoznawanie materiałów po ich właściwościach.

W trakcie konkursu organizowane są otwarte wykłady dydaktyczne, warsztaty, spotkaniach z ciekawymi ludźmi z przemysłu, pokazy oraz zwiedzanie bazy laboratoryjnej PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Ponadto podczas całego dnia odbywają się pokazy edukacyjne m. in. pokazy nowoczesnych urządzeń i technik spawania oraz ciekawe konkursy i atrakcje towarzyszące.

Impreza kończy się uroczystym wręczeniem pucharów, dyplomów i atrakcyjnych nagród.

Więcej informacji na stronie uczelni: http://www.pwszciechanow.edu.pl/aktualnosci-wie oraz stronie konkursu: www.konkurs-wiedzy.pl

Relacja z konkursu - 2017

Relacja z konkursu - 2018