Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych

Nagl konf 21

KOMUNIKAT  I
z dnia 7 kwietnia 2021 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w BEZPŁATNEJ XXI Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej im. dr n. med. Janiny Fetlińskiej „Żywienie – inwestycją w zdrowie?”, która odbędzie się ON-LINE w dniu 22 października 2021 roku, za pomocą komunikatora Google Meet.
        Motywem wiodącym Konferencji będzie szeroko pojęta tematyka żywienia człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego. Wpływ żywienia na zachowanie zdrowia pozostaje od wielu lat przedmiotem badań naukowych. Niedobory pokarmowe mogą być przyczyną rozmaitych jednostek chorobowych i zaburzeń pracy organizmu. Badania wskazują, iż nieprawidłowa dieta może leżeć u podstaw licznych chorób dietozależnych.

Z drugiej strony na co dzień spotykamy się z nadmierną konsumpcją przy ograniczonej aktywności fizycznej i wciąż rosnącym zasięgiem nadwagi, i otyłości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Społeczeństwa krajów rozwijających się tyją w zastraszającym tempie, co ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie fizyczne                         i psychiczne. W ostatecznym rozrachunku pogarszający się stan zdrowia społeczeństw rodzi wymierne koszty ekonomiczne.
        Temat żywienia odgrywa niezwykle ważną rolę w odniesieniu do człowieka chorego. Braki składników pokarmowych i nieprawidłowo prowadzone żywienie szpitalne utrudniają prowadzenie procesu leczenia i rehabilitacji. Mogą także znacznie przedłużyć czas powrotu pacjenta do zdrowia. Właściwie prowadzona dietoterapia uwzględniająca zmieniające się zapotrzebowanie pacjenta na wybrane składniki odżywcze, celowana suplementacja w trakcie przebiegu choroby, znacznie skraca czas pobytu chorego w szpitalu.
        Z uwagi na różnorodność czynników wpływu żywienia na organizm człowieka niezbędne jest podjęcie dyskusji naukowej w różnych perspektywach: żywieniowej, dietoterapeutycznej, medycznej, psychologicznej, pedagogicznej, społecznej i humanistycznej.
        Mamy nadzieję, że organizowana Konferencja będzie doskonałą okazją do interdyscyplinarnego dialogu nad problematyką żywienia człowieka i wymiany doświadczeń w wymiarze krajowym i międzynarodowym.

Proponowane tematy sesji:
•    Zasady zdrowego żywienia – fakty i mity.
•    Leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe – opieka nad pacjentem.
•    Edukacja żywieniowa dzieci i młodzieży.
•    Nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży.
•    Operacje bariatryczne – szansą na powrót do normowagi.
•    Zaburzenia odżywiania: anoreksja i bulimia – nowoczesne metody terapii.
•    Żywność funkcjonalna, żywność wzbogacona, żywność probiotyczna – profilaktyka celowana.
•    Diety eliminacyjne – bezglutenowa, bezlaktozowa – moda, czy metoda?

W imieniu Komitetu Organizacyjnego
dr n. med. Ewa Wiśniewska
        Dziekan
Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych
          Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

ORGANIZATOR KONFERENCJI :
•    Zakład Pielęgniarstwa i Kształcenia Podyplomowego Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

WSPÓŁORGANIZATORZY KONFERENCJI:
•    Zakład Pedagogiki i Kształcenia Pedagogicznego WNoZiNS PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
•    Zakład Pracy Socjalnej WNoZiNS PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
•    Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie
•    Starostwo Powiatowe w Ciechanowie
•    Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
•    Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
•    ladydieta.pl

SEKRETARIAT KONFERENCJI:
PUZ im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie ; ul. Wojska Polskiego 51, 06-400 Ciechanów
tel./fax. (23) 672 22 13, tel. (23) 674 37 04 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.puzim.edu.pl

WAŻNE:
•    Formularz rejestracji czynnego uczestnictwa i przesyłania streszczeń prac: do 31.08.2021r.
FORMULARZ REJESTRACYJNY - UCZESTNICTWO CZYNNE
•    Formularz rejestracji biernego uczestnictwa: do 01.10.2021r.
FORMULARZ REJESTRACYJNY - UCZESTNICTWO BIERNE
•    Zarejestrowani uczestnicy konferencji otrzymają na adres e-mail link do wydarzenia do 21.10.2021r.

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI
22 października 2021 r. – piątek

Prog konf 21

UWAGA ! KONFERENCJA JEST BEZPŁATNA !

•    Proponujemy również Państwu publikację artykułów w recenzowanej wieloautorskiej monografii naukowej polskojęzycznej „Wokół człowieka… Problemy pielęgniarstwa, pedagogiki i pracy socjalnej”, tom VII, której wydanie planowane jest w 2022 roku (rozdział o objętości co najmniej 0,5 arkusza wydawniczego). Pełne teksty prac należy przesyłać do 31 grudnia 2021r.