Uniwersytet dziecięcy

image014Dnia 03.12.2022r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Dziecięcego PUZ w Ciechanowie. Tym razem zajęcia miały miejsce w gmachu głównym PUZ w laboratorium Technik Wytwarzania i Budowy Maszyn Wydziału Inżynierii i Ekonomii. Zajęcia prowadził Sebastian Dalecki przy wsparciu zaproszonego gościa – Łukasza Niewiadomskiego. Mali studenci mogli zapoznać się z parkiem maszynowym laboratorium oraz przetestować wybrane urządzenia. Poznali zasady działania maszyn, za pomocą których powstają przedmioty codziennego użytku jak np. maszyna do przetwórstwa tworzyw sztucznych, drukarka 3d, centrum obróbcze CNC czy robot spawalniczy. W części praktycznej zajęć uczestnicy poznawali zasady działania maszyn prostych oraz podstawowe prawa fizyki. Mieli okazję zbudować z edukacyjnych zestawów klocków LEGO własne modele napędzane siłą wiatru oraz przetestować je praktycznie w wyścigach. Następnie studenci mogli wykorzystać nabytą wiedzę projektując własną, wymarzoną maszynę lub pokolorować rysunkowego robota. Wszyscy uczestnicy otrzymali w ramach zbliżającego się dnia świętego Mikołaja słodki upominek oraz zestaw kredek.