O dokładnych terminach składania dokumentów aplikacyjnych które stanowią podstawę do zatrudnienia u niemieckiego pracodawcy poinformujemy jak tylko  tegoroczna rekrutacja zostanie  rozpoczęta.

W ubiegłym roku o zatrudnienie w okresie przerwy wakacyjnej mogli ubiegać się studenci:

• uczelni wyższych (w tym wyższych zawodowych), w tym studenci ostatniego roku studiów, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów ?Immatrikulationsbescheinigung" mieli potwierdzenie daty zakończenia studiów na dzień 30.09.2015 roku;
  • w wieku od 18 lat;
  • deklarujący gotowość podjęcia zatrudnienia przez co najmniej 2 miesiące, w okresie letnich wakacji;
  • nie mogli mieć specjalnych życzeń odnośnie lokalizacji (ubiegający się o pracę, którzy chcieli pracować w określonym mieście lub regionie Niemiec otrzymywali odmowę).

W poprzedniej edycji nie było postawionych wymagań językowych dla kandydatów. Kandydaci zaznaczali tylko właściwą rubrykę w podaniu Bewerbung 2015 o stopniu znajomości języka niemieckiego lub innego. Należy jednak zaznaczyć, że szanse na pracę wakacyjną kandydata bez znajomości języka niemieckiego są minimalne.

Wskazówki i informacje dotyczące warunków zatrudnienia:

1. Oferowana praca wakacyjna to najczęściej prace pomocnicze w rolnictwie, przy sprzątaniu budynków, w hotelu i gastronomii oraz w sieci gastronomicznej (np. Mc Donalds), jak również w niewielkim stopniu w przemyśle.
  2. Czas pracy, wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy odpowiadają uregulowaniom według taryfikatora lub ustaleniom lokalnym w Niemczech. Wynagrodzenie płatne jest przeważnie na koniec miesiąca, dlatego w pierwszych tygodniach studenci powinni mieć wystarczającą kwotę na utrzymanie.
  3. Student powinien zabrać drugi egzemplarz zaświadczenia o wpisie na listę studentów dla pracodawcy, gdyż będzie on niezbędny przy zatrudnieniu i naliczeniu wynagrodzenia.
  4. Po przyjeździe do Niemiec student ma obowiązek zameldowania się w ciągu 8 dni w administracji gminy lub miasta.
  5. Ponieważ studenci nie mają w Niemczech ustawowego ubezpieczenia chorobowego, powinni koniecznie zawrzeć umowę ubezpieczeniową w Polsce, w ramach której pokryte zostaną koszty ewentualnej choroby.
  6. Koszty dojazdu do miejsca pracy ponosi student. Pracodawca nie ma obowiązkuzapewnienia studentowi zakwaterowania, ale pomaga w jego znalezieniu.               W branżach takich jak rolnictwo, gastronomia pracodawca zapewnia zakwaterowanie (odpłatne lub nieodpłatne).
  7. Studenci podejmujący zatrudnienie w gastronomii, przemyśle spożywczym itp. muszą liczyć się z koniecznością poddania się w Niemczech badaniom lekarskim na własny koszt.

Zaznaczamy że są to zasady, które obowiązywały przy rekrutacji do ubiegłorocznej edycji Bewerbung. W tegorocznej edycji niektóre z nich mogą ulec zmianie.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Biurze Karier (201) lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy Filia w Ciechanowie, ul. Wodna 1, tel.: 23 6730734, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.