logo pwsz150 o

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie
Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie

zapraszają na konferencję naukową

"POWSTANIE STYCZNIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU"

Mława, 6 maja 2013 r.

Szanowni Państwo,

w związku z przypadającą w tym roku 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, nawiązując do konferencji naukowej z 1963 roku, zorganizowanej w Mławie pod kierunkiem prof. dr hab. Stefana Kieniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, chcielibyśmy przedstawić wyniki najnowszych badań oraz wymienić poglądy historyków na temat Powstania Styczniowego na Północnym Mazowszu. Konferencja odbędzie się na Wydziale Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych PWSZ (Mława, ul. Warszawska 52).

Naszą dyskusję chcemy oprzeć na kilku obszarach tematycznych:

• sytuacja społeczno - polityczna w przededniu wybuchu powstania;
  • wybuch powstania na Mazowszu i jego przebieg (aspekty polityczne i militarne);
  • społeczeństwo Mazowsza wobec powstania (m.in. rola Kościoła katolickiego i innych wspólnot religijnych);
  • tradycja powstania w świadomości historycznej na Mazowszu.

Do udziału w konferencji zapraszamy naukowców oraz doktorantów.

Zgłoszenie uczestnictwa (tematy wystąpień i abstrakty) prosimy przesłać do 18 marca na podany niżej adres lub pocztą elektroniczną. Uczestnikom gwarantujemy publikację artykułów w recenzowanej monografii oraz drobne honorarium, pod warunkiem terminowego oddania tekstów, wyżywienie oraz nocleg dla osób, które przyjadą z dalszych części kraju (prosimy o zgłoszenie ewentualnego noclegu w formularzu zgłoszeniowym).

Dane do korespondencji:
Rektorat PWSZ w Ciechanowie