24 stycznia 2015 r., w budynku Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, odbyło się spotkanie Mazowieckiej Sieci Edukacyjnej (MSE). Na zaproszenie Uczelni oraz Europejskiego Towarzystwa Rozwoju Kompetencji Społecznych im. Johna Deweya, przybyli przedstawiciele Federacji Inicjatyw Oświatowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji w powiatach ciechanowskim, makowskim, otwockim oraz pułtuskim.

Spotkanie otworzył Kierownik Projektu MSE ? pan Krzysztof Sawicki oraz przedstawiciele instytucji akademickich ? prof. dr hab. Ryszard Gerlach (Kierownik Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz dr Andrzej Kaliszewski (Kierownik Zakładu Pedagogiki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie). Podkmereślili oni niezwykle ważną rolę budowania sieci edukacyjnych organizacji pozarządowych oraz ich pozytywny wpływ na jakość polskiej edukacji.

Następnie, trenerzy Federacji Inicjatyw Oświatowych przedstawili zebranym możliwości wsparcia wspólnych działań oferowane przez Sieć. Duża część dyskusji poświęcona została tematyce projektów edukacyjnych, roli współpracy z samorządem i uczelniami wyższymi oraz zaletom i wadom wspólnego działania. Podczas warsztatów, przedstawiciele organizacji wypracowali listę najpilniejszych potrzeb w obszarze edukacji, jak również model współpracy w ramach Sieci. Przedstawiciele Federacji Inicjatyw Oświatowych zadeklarowali, że będą w stanie zapewnić uczestnikom sieci odpowiednie narzędzia do realizacji założonych celów.

Przedstawiciele Mazowieckiej Sieci Edukacyjnej oraz Federacji Inicjatyw Obywatelskich zwrócili również uwagę na niezwykle cenną współpracę pomiędzy uczelniami wyższymi, szczególnie kształcącymi na kierunkach pedagogicznych, a organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze edukacji. Wskazano również na ogromną rolę jaką odgrywa w regionie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, jako instytucja łącząca wiele środowisk lokalnych. Szczególnie podkreślono też pozytywne efekty płynące z zaangażowania władz uczelni w proces kształtowania polityki oświatowej w najbliższych latach.

mgr Paweł Pyrzyński ? Prezes Zarządu Europejskiego Towarzystwa Rozwoju Kompetencji Społecznych im. Johna Deweya