9 października w auli Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025, która jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczności akademickiej.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i pieśni akademickiej „Gaudeamus igitur”, po czym głos zabrał rektor uczelni, który powitał zgromadzonych gości, studentów oraz pracowników. Jego Magnificencja Rektor dr inż. Grzegorz Koc w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie nauki w życiu społecznym i gospodarczym oraz przedstawił plany uczelni na nadchodzący rok. Wśród priorytetów znalazły się m.in. rozwój współpracy z partnerami zewnętrznymi, poszerzanie oferty kształcenia oraz realizacja projektów naukowych i badawczo-rozwojowych. Wspomniał również o powstaniu AZS i dalszym rozwoju Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Rektor życzył nowym studentom, aby zdobywając wiedzę i umiejętności praktyczne, traktowali studiowanie jak ciekawą przygodę, a poprzez swoją aktywność wzbogacali życie naszej akademii. Do zebranych skierował słowo także JE Szymon Stułkowski Biskup Płocki, który podziękował władzom uczelni za wspólnie podejmowane inicjatywy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez nowo przyjętych studentów ślubowania i symboliczne włączenie ich w poczet braci akademickiej. Przewodnicząca Samorządu Studentów Majka Trzęsiel pogratulowała pierwszorocznym koleżankom i kolegom wyboru uczelni, zadeklarowała pomoc i życzyła powodzenia na tym wyjątkowym etapie życia.

Inauguracja nowego roku akademickiego to również okazja do wręczenia nagród i wyróżnień. Senat PANS im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie przyznał Panu Andrzejowi Kamasie – dyrektorowi Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – statuetkę „Laur Uczelni”. Nagrodę wręczyli JM Rektor dr inż. Grzegorz Koc oraz prorektor prof. dr hab. Leszek Zygner.

Nagrodę Przewodniczącego Rady Uczelni za aktywną postawę i osiągnięcia sportowe otrzymała Weronika Krzywnicka z kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Wyróżnienie wręczył Mirosław Koźlakiewicz – przewodniczący Rady Uczelni.

Nagrody starosty ciechanowskiego dla najlepszych studentów z powiatu ciechanowskiego wręczone przez starostę Jana Klauszkiewicza oraz wicestarostę Roberta Morawskiego otrzymali: Julia Brzezińska (zarządzanie), Anna Kłeczek (zarządzanie), Dorota Chojnacka (zarządzanie), Martyna Ciecierska (rolnictwo), Magdalena Kisielnicka (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Laura Sykucka (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Anna Szprengel (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna).

Nagrody Prezydenta Miasta Ciechanów przekazane przez Krzysztofa Kosińskiego otrzymali: Kacper Szymański (informatyka), Karolina Dąbrowska (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), Joanna Stankowska (pielęgniarstwo).

Nagrodę Burmistrza Miasta Mława Piotr Jankowski wręczył studentce Ewelinie Kostka z kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Nagrodę Wójta Gminy Ciechanów z rąk Stefana Pawłowskiego odebrała Dominika Lewandowska z kierunku ekonomia.

Nagrodę Wójta Gminy Opinogóra przekazaną przez Piotra Czyżyka otrzymała Alicja Cienkowska z kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Nagrodę LG Mława otrzymał Sebastian Szczepański – student II roku elektroniki i telekomunikacji. Nagrodę wręczył Piotr Balicki.

Po odśpiewaniu „Gaude Mater Polonia” przyszedł czas na wysłuchanie wykładu inauguracyjnego pt. „Idea funkcjonowania Unii Europejskiej”. Wygłosił go prof. Jerzy Buzek, Premier RP w latach 1997–2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012. Niezwykle ciekawe wystąpienie zapewne zmieniło spojrzenie wielu uczestników na rolę Polski w Unii Europejskiej oraz na rozwój gospodarczy i społeczny naszego kraju jako państwa członkowskiego UE na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Wykład prof. J. Buzka zakończył uroczystą inaugurację w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Po uroczystości goście zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy przygotowanej przez Główną Bibliotekę Lekarską pt. „Mistrz Religa – człowiek, lekarz, polityk”.

Listy Gratulacyjne:

1. Ministra Nauki